- Bydlení IQ - http://www.bydleni-iq.cz -

Pozvánka na Chelsea Flower Show 2012

Pro zahradní architekty a fanoušky současných trendů v zahradní tvorbě je každoročním svátkem výstava v Londýnské Chelsea. Tradičně probíhá koncem května, letošní termín je určen na 22.–26. 5.

*

Výstava je určena k prezentaci předních atelierů, které mají za úkol na určené ploše vytvořit originální zahradní kompozici. K vidění jsou tedy jak návrhy s jednoduchým posezením, tak i celé stavby a zákoutí s vodními prvky. Pojetí prezentované zahrady je zcela na autorech návrhu, není ale výjimkou zasvětit zahradu určitému tématu, které se pak v kompozici opakuje.

Pro zahradní a krajinářské architekty, kteří každoročně přijíždí do Londýna v početných zástupech, jsou nápady a trendy z Chelsea Flower Show zdrojem inspirace po celý rok. Na loňském ročníku jsme se setkali s řadou nápaditých kompozic, z nichž každá vynikala osobním kouzlem. Jedno jim ale bylo společné – návrat k divoké nespoutané přírodě. Nevyvratitelným důkazem byly smíšené trvalkové výsadby, sladěné vždy v určitém tónu. Mezi opakujícími se barvami byly odstíny modré, fialové a antracitové, nechyběla ani univerzální bílá barva.

Že může být vhodně zvolený zahradní altán šperkem celé kompozice, je známý fakt. Že se ale při jeho tvorbě lze inspirovat strukturou rostlinné buňky, tepnami lidského těla nebo plachtami starověkého korábu, již tak obvyklé není. Přesto i tyto stavby lákají k příjemnému posezení v objetí zeleně a doplňují promyšlená zahradní zákoutí.

Voda je v zahradě snad nejvíce ceněným prvkem. Potůčky, vodopády a všeobecně tekoucí voda přináší do prostoru jemné šumění a proměnlivost. Naopak klidná vodní hladina evokuje uklidnění, relaxaci a stálost. Pro malé zahrady je k dispozici nepřeberné množství malých vodních nádob. Zvláště efektní jsou kruhové nízké mísy naplněné po okraj. V nich se pak zrcadlí oblaka, nebo smáčí listy okolních rostlin.

Lenka Vyhnálková-Musilová / LIVING IN GREEN
Foto autorka

*

Základní informace:
Cena vstupenky celodenní: 49 £  (cca 1494 Kč)
Cena vstupenky půldenní: 22 £  (cca 671 Kč)
Vzdálenost Praha – Londýn: 1265 km
Zpáteční letenka (nízkonákladové aerolinky): cca 2700 Kč
Ubytování v centrálním Londýně: od 1000 Kč/noc/osobu

*

*

*

*

*

*

*