Plavání a relaxace za každého počasí

11.07.2009 Zahrady a bazény

Rádi plavete, ale nechcete mít v domě krytý bazén? Swim Spa je termální bazén, ve kterém si venku zaplavete bez ohledu na to, zda svítí sluce, nebo je kolem sníh.

Pro rozhodnutí, zda si pořídit, nebo nepořídit vlastní bazén, má největší váhu bilance nákladů a využívání. Nevyplatí se investovat raději do atraktivní dovolené?

Bazén na zahradě slouží majitelům 2-3 měsíce v roce, přístřeškem se tato doba trochu prodlouží. Když se však počasí vydaří jako letos, letní sezóna se může zkrátit třeba na měsíc. Odečteme-li dny, kdy jsme v zaměstnání, vyjde nám jen pár víkendových dnů, kdy si tento luxusní a provozně náročný „špás“ můžeme opravdu užít. V takovém případě vyjde těch několik dnů plavání levněji, když si koupíme zájezd na Jadran.

Bazén v interiéru můžeme využívat naopak denně – třeba i večer po práci, ráno zase jako příjemný začátek dne… Energetická náročnost a provozní náklady se ale prudce zvednou nejenom o vyhřívání vody, ale především o složitý systém vytápění, větrání a úpravy vzduchu. Parou a chemikáliemi přesycený vzduch totiž nadměrně ohrožuje stavební konstrukce. Rozhodně je to prostor, který by neměl přímo navazovat na obytnou část domu.

Zásadním faktorem pro volbu bazénu a jeho umístění (v interiéru, nebo v exteriéru) je kromě finančních možností také životní styl rodiny. Zcela jinak budou bazén využívat pracovně vytížení rodiče s téměř dospělými dětmi, které už mají plno vlastních zájmů, než matka na mateřské dovolené s malými dětmi. A úplně odlišný způsob trávení volného času bude mít sportovně založená rodina, pokud je pravidelné plavání doplňkem dalších sportovních aktivit všech jejích členů.

Pro malé děti je šplouchání ve vodě nejpřirozenější činností léta. Děti však velmi rychle odrostou a za pár let chtějí plavat raději s kamarády někde v pořádně velkém bazénu nebo v rybníku, rodina v době krátké společné dovolené dá zase přednost pobytu u moře. Jestliže patříte k tomuto typu, pořiďte dětem levnější bazén s nižší životností a méně náročným provozem. Pokud se ale plavání stalo každodenní součástí vašeho života, uvažujte o opravdu kvalitním bazénu s celoročním využíváním.

Kondiční plavání i vodní hry

Termální bazén Swim Spa s vodou vyhřívanou na teplotu podle vlastní volby se může venku využívat pro plavání jak v létě, tak i v zimě. V létě se voda ponechá chladnější, v zimě se udržuje na příjemné tělesné teplotě kolem 37 °C, ve velkých mrazech i vyšší. Energeticky náročnější je přitom jenom první vyhřátí na potřebnou teplotu, pak už se voda jen lehce přihřívá. Tepelné ztráty minimalizuje systém izolace skořepiny a ochranný termokryt nad hladinou vody. Kabinet může stát na terénu, nebo se zapustit do země.  Při instalaci nad terén se používá opláštění z bezúdržbového Thermowoodu, tzv. kabinet.

Zimní plavání venku je nejenom příjemné a atraktivní, ale střídání teplot (horké vody a chladného vzduchu) také otužuje, posiluje imunitu organismu podobně jako sauna. Energetická úspora oproti interiérovým bazénům je přitom značná – především tím, že odpadají náročné technologie na vyhřívání a větrání vzduchu.

Také při umístění v interiéru (například v zimní zahradě) má Swim Spa menší provozní nároky než běžný bazén, kromě omezení energetických ztrát izolačním obalem brání termokryt i odpařování vody do vzduchu. Kryt se zvedne jen na dobu vlastního plavání, snadno se ovládá díky speciální konstrukci zvedáku (technické řešení je chráněno patentem).

Bazén Swim Spa není nadměrně velký, Classic má délku 457 cm, typ XL délku 550 cm, přesto se v něm dá intenzivně kondičně plavat se silným regulovatelným protiproudem. Trysky ve dvou výškových řadách se ale dají nastavit tak, aby si plavání užívaly i děti nebo maminky se stylem „paní starostové“ (proud spodních trysek je nadnáší). Bazén lze využít také k vodnímu aerobiku nebo k uvolňující hydroterapii.

Swim Spa je větším dítětem spa

Termální bazén pro plavání Swim Spa navázal na technologii masážních bazénů spa, které v ČR vyrábí už od roku 1995 firma USSPA. Masážní bazény kombinují pobyt v horké lázni s cíleným prouděním vodních masáží, výsledkem je dlouhotrvající celkové prokrvení a uvolnění.

Hydroterapie posiluje krevní oběh, snižuje krevní tlak, zlepšuje kožní tonus, uvolňuje svaly a stimuluje imunitní systém. Prospěšně působí také na lidskou psychiku, odbourává úzkost, napětí i deprese. Pobyt ve spa pomáhá také při rehabilitaci po zranění, zlepšuje kondici, pohyblivost a obranyschopnost organismu. Člověk zažívá ve vodě pocit stavu beztíže, klouby si odpočinou, protože váha těla je ve vodě snížena o 85–90 %. Ponoření těla do teplé vody zklidňuje a uvolňuje, zpomaluje se aktivita vnitřních orgánů. Mechanický efekt hydroterapie spočívá v úlevě od bolestí.

Spa mají různé tvary, rozměry a kapacitu, specifické členění vnitřního prostoru, variabilní počet a rozmístění křesílek. Základem je tvarovaná akrylátová skořepina osazená v dřevěném kabinetu s termokrytem, každé křesílko nebo lehátko má danou konfiguraci trysek pro masáž jednotlivých partií těla. Ve spa je stále napuštěná voda, která se průběžně dohřívá na požadovanou teplotu, pro hydroterapii optimálně na 37 až 39 °C. Teplou lázeň v čistotě udržuje filtrace s ozonizací.

Termální bazén Swim Spa má stejný izolační obal, ohřívání i filtraci a ozonizaci vody, na rozdíl od spa má jen základní sestavu hydromasážních trysek umístěných ve schodech, především má ale protiproud k plavání. Optimální je kombinovat oba bazény, termální s masážním – Combi Spa. Komplet Swim Spa XL & Combi Spa spolu s novým zvedákem byl v Brně oceněn Zlatou medailí SHK.

Expozice masážních a termálních bazénů

Rodinná firma USSPA (původní název U.S.Spa) byla do roku 2003 exkluzivním zástupcem americké firmy Royal Spa pro Evropu, montovala spa z dovážených skořepin a komponentů. Dnes už má vlastní vývojovou a designérskou dílnu, vlastní několik patentů a je držitelem řady ocenění.

Současné sídlo firmy v Dolní Dobrouči bylo letos doplněno o novou expozici svých výrobků, prostory z počátku minulého století byly zrekonstruovány podle projektu architekta Michala Kunce (Atelier Kunc). Showroom se skládá z několika propojených místností a zahrady. Tady si zájemci mohou plavání pod širým nebem přímo vyzkoušet, rozhodnout se, jestli svůj bazén pro celoroční využívání umístit do interiéru, nebo do zahrady – s výhledem do zeleně, který uklidňující účinky vodní relaxace ještě znásobí.

-věk

Foto USSPA

www.usspa.cz