Ozvučení zahrady / Sonance Sonarray

29.08.2019 Zahrady a bazény

Kvalitní ozvučení zahrady je podstatně složitější problém než instalace reprosoustavy v interiéru. Zvláště když chcete poslouchat hlasitou hudbu, a přitom nerušit sousedy.

*

Sonance je nenápadná kalifornská firma, která ovšem svou velikostí a šíří sortimentu strčí mnohé známější značky do kapsy. Domovem vestavných reprosoustav je samozřejmě Amerika, a právě Sonance má lví podíl na tom, že je dnes montujeme do stropů a stěn. Odsud vede jen krůček na zahradu,
a také díky tomu si dnes můžeme představit velmi zajímavou sestavu s názvem Sonarray.

V posledních letech Sonance hodně pracuje na vývoji outdoorového ozvučení a má podle mne skvělé výsledky. V některých našich instalacích máme již přes deset let venku (v mrazu  a dešti) reprosoustavy Mariner a stále bez problémů fungují. Vývoj si ovšem žádá také přidanou hodnotu – moderní design. Dnešní instalace vyžadují, aby reproduktory byly co nejmenší, nebyly vidět, přitom hrály jako velké sloupy. To není jednoduchý úkol, ale v Sonance se s ním vypořádali po svém. Na 70voltový systém Landscape navázali hifi sestavou Sonarray, která využívá některé prvky svého většího bratra.

Sonarray tvoří sestava osmi malých stylových satelitních reproduktorů doplněných o subwoofer. Širokopásmový měnič je osazen do směrové ozvučnice trychtýřovitého tvaru, čímž je definována směrovost, a také důvod, proč pro kvalitní pokrytí ozvučované plochy potřebujete satelitů více. Nejsou nikterak velké, mají průměr 105 mm a délku 165 mm. Barva je hnědá, zemitá. Reproduktor má trn, který se zapíchne do země a nastaví se směr vyzařování. Vzdálenosti reproduktorů od sebe by neměly být větší než několik metrů, aby nedošlo k vytvoření hluchých míst. Subwoofer je opravdu speciální konstrukce. Opět se vyšlo ze série Landscape, která má několik typů subwooferů. Ty jsou doslova zakopány do země, nad povrch vystupuje pouze klobouček jako od většího hřibu. Díky této myšlence používáte velký válcovitý subwoofer (381 mm x 559 mm), který je slyšet, ale není téměř vidět. Umístění subwooferu je optimální ve středu satelitů, aby šíření basu bylo rovnoměrně slyšitelné.

Všechny komponenty Sonarray jsou v terénu opravdu decentní, pokud je nebudete instalovat do nízkého trávníkového pole, ale slušně zarostlého prostředí, po čase s ním úplně splynou a přestanete je vnímat.

Jak jsem už naznačil, jedná se o hifi sestavu, kterou je možné připojit k jakémukoliv zesilovači. Jediným omezením či doporučením je, aby měl výkon nejlépe kolem 100 wattů. Šíření zvuku v exteriéru má úplně jiná specifika než v uzavřeném prostoru domácnosti a může se stát, že méně výkonné zesilovače nevybudí tuto sestavu k vaší plné spokojenosti.

Když je vše zapojeno, můžeme přistoupit k poslechovému testu. Náš systém byl instalován u bazénu s venkovním posezením, kde celková šíře plochy je kolem 15 metrů. Satelity perfektně zapadly mezi vyšší travnaté porosty, subwoofer zase vyčnívá kolem deseti centimetrů nad povrch země. Díky subwooferu se Sonarray prezentuje velmi dynamickým projevem. Absence subwooferu je znatelná hlavně u satelitních systémů, které ale z prostorových důvodů nemají jinou možnost. Zvuk je díky směrovosti a hustotě reproduktorů dobře čitelný, bez náznaků zabarvení a zkreslení. I při nižší hlasitosti slyšíte všechny detaily obsažené v nahrávce. Vyladit zvuk lze určitou hrou s nastavením úhlu vyzařování. Subwoofer je pasivní s pevně nastavenou výhybkou, jeho účinnost je závislá na hlasitosti, kterou požadujete. Ovšem už při nižší hlasitosti plní to, co se od něj očekává – doplňuje dynamické spodní kmitočty k satelitům, a zvuk tím dostává pořádný drive. Systém Sonarray je hudebně univerzální, přehraje s přehledem jakýkoliv žánr. Samozřejmě exceluje při dynamické hudbě, jako je pop, rock apod.

Sonarray je velmi kvalitní satelitní sestava, která uspokojí  i nejnáročnější zájemce o ozvučení exteriérů. Použití je široké, od ozvučení venkovního posezení, bazénů, zahrad až po venkovní restaurace, kavárny či veřejná prostranství. Systém podobný tomuto na trhu nenajdete, snad jen u většího, ale také dražšího bratra v podobě 70voltového systému Landscape. Sonarray v kompletní podobě vyjde na 59 990 Kč včetně DPH.

-JP-
Foto HIFI-GUIDE

www.hifi-guide.cz