Polar Hen / Polární slepice

08.02.2012 Architektura

Mjölk architekti
Vítězný návrh v
mezinárodní architektonické soutěži Warming Huts 2012, přístřešek pro bruslaře, se realizoval v kanadském Winnipegu.

*

Naše dítě – stroj „POLAR HEN“ čili „POLÁRNÍ SLEPICE“ jezdí po zamrzlé řece a systémem vrták-hadice-čerpadlo-sprcha-kompresor-balón snáší ledová vejce. Ta mají sloužit jako přístřešky pro unavené bruslaře, ale i jako umělecké objekty na řece, kde je bezmála desetikilometrový bruslařský okruh.
O atraktivní nasvícení se postaral výtvarník Richard Loskot, za pláštěnky ve stylu Darth Vader děkujeme Míře Božské. Děkujeme také grafikovi Ondrovi Horáčkovi a natáčecímu štábu.
Fotky má na svědomí Tomáš Tesař z Reflexu, který se ukázal i jako vynikající kuchař.
A obrovský dík patří libereckému výrobci designových radiátorů, společnosti LICON, bez jejíž podpory by se naše cesta do Kanady nemohla uskutečnit.

Autorská zpráva

*

Na konci ledna odjeli Mjölk architekti na pozvání organizátorů soutěže Warming Huts do Winnipegu, aby tam zrealizovali svůj soutěžní návrh přístřešku pro bruslaře podél nejdelšího bruslařského okruhu na světě. Mladí čeští architekti se zúčastnili soutěže, která se snaží propojit architekturu a umění, jako jeden z více než 50 autorských týmů z celého světa. Jejich návrh se přesto dostal mezi pouhé tři, které se ze všech soutěžních dočkaly realizace. Čtvrtý návrh tradičně realizují studenti místní univerzity a pátou realizaci vytvořilo studio Franka Gehryho (spoluautora pražského Tančícího domu) na přímou výzvu organizátorů soutěže.

Přístřešek ve tvaru dutého vejce je ve své podstatě iglú, ale nestaví se z ledových cihel jako u Eskymáků. Základem konstrukce je nafouknutý balon ušitý z PVC, na který se za pořádného mrazu (alespoň -10 oC) stříká voda. Jakmile krusta pořádně zamrzne, balon se vyfoukne a do skořepiny se vyseká vstupní otvor.

Slepicí, která snáší ledová vejce, se stal stroj Polar Hen. Zařízení dokáže nafouknout balon, svým čerpadlem vysává dírou v ledu vodu a speciální hadicí ji stříká na balon. Mjölk architekti Polární slepici vyzkoušeli nejprve v mrazírnách v Příšovicích, společně s ní se nechali zavřít do mrazicích boxů. Do Kanady, kde je průměrná teplota kolem 17 stupňů pod nulou, tedy odjížděli po sérii testů bez obav, čekalo je však překvapení – nejteplejší zima, jakou místní obyvatelé pamatují. Noční mírné mrazíky na pořádnou ledovou vrstvu nestačily, sluníčko ji přes den narušilo, a tak se první vejce příliš nepovedlo. Druhé vyšlo perfektně, následující noc už byla přece jen o něco chladnější.

Extrémní počasí posledních dnů u nás umožnilo postavit další iglú také po návratu domů, do Liberce. Na přehradě Harcov snesla Polární slepice už za pouhých deset hodin jedno zmenšené vejce (větší balony zůstaly v Kanadě). Nasvícení Richarda Loskota tu dokonce dokázalo vytvořit iluzi polární záře. Při předpovědích počasí na příští týdny tu iglú zůstane pro radost lidem asi docela dlouho, možná déle než sauna, kterou Mjölk architekti v předloňském podzimu darovali městu a na příkaz úřadů museli zbourat.

-věk
Foto Tomáš Tesař

*

*

*

*

*