Rodinný dům Žamberk

05.01.2022 Individuální bydlení, Rodinné domy

Patrik Zamazal, Jakub Doubner / MOLO architekti
/ Ohniskem obytného prostoru je atrium, které vytváří intimní venkovní prostor pro dům jinak odkrytý ve volné krajině.

*

Mírně svažitý pozemek o výměře 3 167 m2 se nachází v odlehlé části obce Žamberk. Pozemek je rámován lesem a okolní zástavbou, která má řídký vesnický charakter. Ze vzdálenější perspektivy je toto místo jakoby v mělké pánvi a stavba je ponořena na jejím dně, takže je při průjezdu krajinou skryta.

Hmotové řešení přízemního domu se svislou plaňkovou fasádou z řezaných prken působí z příjezdové komunikace stroze. Tuto strohost narušují nepravidelně umístěná okna a struktura přístřešku u vstupu. Dům ze strany zahrady vytváří krytá záda terase orientované ke slunci a k lesu.

Podstatným prvkem dispozice je vnitřní atrium, kolem nějž se soustřeďuje život rodiny. Půdorys lze rozdělit do tří funkčních částí. První je určena pro návštěvníky, kteří vstupují ze zádveří přímo do kanceláře – pracovny. Na tuto část navazuje hlavní obytná místnost s kuchyní a místností pro domácí práce. Ohniskem obytného prostoru je atrium, které vytváří intimní venkovní prostor pro dům jinak odkrytý ve volné krajině.  Atrium obklopuje z jedné strany chodba s šatnou vedoucí do ložnice rodičů a z druhé strany chodba do dětských pokojů a koupelny.

Prosté fasádě z neohoblovaných řezaných prken odpovídá pojetí interiéru. Stěny jsou obloženy lepenými cementotřískovými deskami v přírodní úpravě s přiznanou spárou. Proporce oken byly komponovány dle pohledů na krajinu. Okna s dálkovými výhledy jsou horizontální a rámují krajinu v širším kontextu. Okna orientovaná do zahrady a do stran jsou řešena vertikálně a vizuálně propojují zahradu s interiérem.

Užitná plocha 200 m2.

Autorská zpráva
Foto Jaroslav Hejzlar

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*