Rodinný dům v Novém Boru, rekonstrukce

09.03.2011 Individuální bydlení, Rekonstrukce, Rodinné domy

Pavel Plánička, Matěj Páral, Bruno Panenka / 3+1 architekti
Cílem obnovy domu ze 70. let byl provozní a estetický soulad domu
s potřebami dnešních obyvatel.


Řadový dům ze 70. let minulého století byl již jednou celkově rekonstruován předchozím majitelem v 90. letech. Z hlediska použitých materiálů, technologií a celkového uspořádání domu to ale byla bohužel rekonstrukce nevhodná.

Cílem obnovy tak byl provozní a estetický soulad domu s potřebami jeho nynějších obyvatel (čtyřčlenná rodina) a jeho přizpůsobení současným technologickým a stavebně-fyzikálním požadavkům. Chtěli jsme maximálně využít stávající konstrukce, a zároveň dům zpřehlednit a zjednodušit.

Důležitou dispoziční změnou byl přesun hlavního domovního vstupu. Vzniklo tím soukromé ložnicové křídlo přístupné přes společenské jádro domu.

Pultová střecha (původně kryjící obytnou část domu) pokračuje nad celým půdorysem a nahrazuje tak neústrojnou srostlici střešních rovin, vzniklou patrně v rámci předchozí rekonstrukce.

Nově navržený dřevěný plášť domu (rošt s tepelnou izolací a prkenný obklad) reaguje současným způsobem na původní dřevěné stavby a obklady domů obvyklé v této lokalitě, a zároveň splňuje aktuální požadavky na tepelně-technické vlastnosti obvodových stěn.

Plocha pozemku 394 m2, zastavěná plocha 298 m2, užitná plocha 234 m2.

Autorská zpráva
Foto Tomáš Souček

*

*

*

*

*

*

*