Rodinný dům v Českém ráji

28.04.2021 Ekologie, Individuální bydlení, Rodinné domy

Martin Hilpert
/ Dřevostavba je v polovině rozdělena zimní zahradou, která je zádveřím
i místem pro večerní posezení, plní také funkci termoregulační.

*

Úvahy o novém bydlení rodiny se začaly rozvíjet potom, co se nám po poměrně dlouhé době podařilo přesvědčit původního majitele pozemku, aby nám jej prodal. Místo se nám na první pohled zalíbilo jak vzhledem k poloze
v obci, tak k dobré dostupnosti okolních měst, kde se porůznu odbývají naše zaměstnání. Kousek je to do Liberce, do Jablonce i do Turnova.
Samotná architektura domu vznikala během dvou let strávených v minimálním bytě okolo 25 m2 v centru velkoměsta. Touha po prostoru je pak v domě všude znát. Orientace a umístění na pozemku následně již nebyly žádným oříškem.
Ze severu k parcele přiléhá silnice a dům ji svým protáhlým půdorysem odstiňuje. Zároveň se pro pasivní tepelné zisky orientuje podélnou větší stranou s bohatým prosklením téměř přesně k jihu. Dosažení standardu nízkoenergetického domu v necelých 460 m n. m. na okraji Českého Ráje tak nebylo velkým problémem.
Dům je v polovině rozdělen zimní zahradou, která plní mnoho funkcí zároveň. Je to zádveří se vstupy do všech hlavních prostor, jednací místnost pro občasné oficiální návštěvy i místo pro večerní posezení s přáteli, když je již venku chladněji. Zimní zahrada také plní funkci termoregulační. Klasickou rámovou dřevěnou konstrukci doplňuje zděné schodiště s železobetonovou galerií pro akumulaci tepla z krbové vložky a blízkých rozměrných oken. Vytápění je plynovým kondenzačním kotlem se solárním ohřevem vody. Během používání se objevily některé drobnosti, které bychom řešili jinak. Například by byl potřeba lehce širší přístřešek pro pohodlnější parkování, nebo bychom volili garážová vrata posuvná do strany místo horního výsuvu. Celkově ale jasně dominuje spokojenost podpořená velice nízkými měsíčními náklady na provoz
i reakcemi okolí a široké veřejnosti.

Autorská zpráva
Foto Štěpán Vrzala
a archiv autora

*

*

*