Rodinný dům Černošice

23.05.2019 Individuální bydlení, Rodinné domy

Radovan Schaufler, Jakub Roskovec / Schaufler-Roskovec
/ Z dvoupodlažního hranolu vybíhá transparentní jednopodlažní
část s obytným prostorem, který přechází do venkovní terasy.

*

Přibližně čtvercový pozemek s ulicí podél své jihovýchodní hranice je součástí nové rezidenční parcelace Černošic na ploché říční terase vysoko nad Berounkou. Rodinný dům na půdorysu písmene L je umístěn v severním rohu pozemku, a vymezuje tak souvislou plochu zahrady v jeho jižní části. Parkování je řešeno samostatně stojícím přístřeškem s úložným boxem.

Přízemí dvoupodlažního křídla domu zahrnuje vstupní část, pokoj pro hosty
a pracovnu, v patře jsou podél chodby s vestavěnými šatními kójemi seřazeny tři dětské pokoje a ložnice rodičů. Z dvoupodlažního hranolu vybíhá transparentní jednopodlažní část s hlavním obytným prostorem, který přes prosklenou stěnu přechází do venkovní kryté terasy.

Všechny obytné místnosti se svými okny obracejí směrem do zahrady. Obvodové stěny dvoupodlažní části jsou vyzděny ze škvárobetonových tvárnic suchého zdění, jejich vnitřní povrch je ponechán bez omítek. Stropy obou podlaží jsou z monolitického železobetonu, v patře je strop ponechán
v pohledové formě s otiskem bednění z nehoblovaných prken.  Jednopodlažní křídlo je neseno rytmicky řazenými dvoukloubovými rámy z lepeného lamelového dřeva, podhled stropu obytného prostoru i terasy tvoří panely
z březové překližky. Pro vnější plášť větrané fasády byly zvoleny dva materiály, a to cementotřískové desky CETRIS a vodorovné smrkové lamely kladené s mezerami, obojí bez povrchové úpravy. Stejné lamely jako na fasádě jihozápadního průčelí jsou osazeny na paravanech terasy a také na okenicích, které při uzavření splynou s plochou fasády do jedné roviny. Stavba byla dokončena na podzim roku 2006.

Plocha pozemku 1 405 m2, užitná plocha 210 m2.
Spolupráce Jan Ratiborský.

Autorská zpráva
Foto Ondřej Polák

*

*

*

*

*