Rodinná vila Praha-Západ

18.11.2009 Individuální bydlení, Rodinné domy

Ivana Dombková, Rostislav Černík / Design by Donlić
Velká vila
u nás není častým typologickým druhem stavby, pro architekty není snadným úkolem.


Zadání od investora bylo velmi srozumitelné a jasné – navrhnout a zařídit dům jednoduchý, čistý, silný a nadčasový.  Funkcemi i úrovní vybavení nadstandardní dům, ve kterém „už budou chtít zůstat“.

V naší práci jsme nebyli téměř ničím limitováni – jen vlastní zodpovědností vůči klientovi, jehož charisma, rozhodnost a přímost umožnily vznik domu bez kompromisů: vstupní hala s ateliérovým oknem o ploše 22m2 ve výšce šesti metrů, průhledový krb atypické velikosti, skleněné interiérové stěny i přes více pater, luxusní osvětlení, bazén, whirpool, sauna finská i parní, špičková sanita a další zařizovací předměty včetně kuchyňských spotřebičů. Ocenili jsme odvahu investora pracovat s betonovými a skleněnými bloky, promyšlenými, nikoliv samoúčelnými průhledy, dopady světla, optickým propojením s tajemstvím; jeho odvahu akceptovat silné materiálové kontrasty a kontrasty živlů (kámen – sklo – voda – oheň) v milimetrově přesné návaznosti, intimní zóny v téměř černém či rudém „plášti“ (sauny a navazující sprchy, vinotéka, místnost s promítacím plátnem, barem), velmi čisté a světlé denní části (obytný denní prostor, bazén), velkorysé terasy, zahradní altán i venkovní nábytek, vjezd do garáže kompozičně rozehraný ve vazbě na hmotu domu, gradaci oplocení i členění zahrady řešené do posledního detailu… To vše v naprosté symbióze s cítěním jeho manželky, která vznik celého díla prosadila.

Zastavěná plocha 343 m2, užitná plocha 820 m2

Autorská zpráva

Foto Jana Labuťová a Jiří Vaněk

*

Původní návrh domu zpracoval Ivan Vavřík. Nová studie Ivany Dombkové a Rostislava Černíka lépe odpovídala představám majitele. Zachovala do určité míry půdorysný tvar původního návrhu, ale její koncept zmenšil dům o více než 300 m2, přinesl odlišné dispoziční řešení a kompletní projekt interiéru. Stavební projekt na novou studii zpracoval tým Ivana Vavříka.

-věk

„Chceme poděkovat paní Ing. arch. Dombkové, panu Černíkovi a spolupracovníkům z firmy Design by Donlić. Ubezpečit je, že odvedli maximálně profesionální a mimořádnou práci.”

majitelé

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*


*

*

*

*