Rodinná vila Ostrava-Lhotka

24.04.2019 Individuální bydlení, Rodinné domy

Radim Václavík / ATOS-6
/ Dům je zasazen do svého prostředí tak, aby se jeho obyvatelé mohli těšit výhledy na vzrostlou zeleň a lesní zvěř.


 

Koncepce domu vznikala během častých debat se stavebníkem na samotném místě. Pozorovali jsme srnky. Štípali nás komáři. My sledovali, jak se točí sluníčko, kdy a kde zapadá. Idea hmoty domu vznikla velmi rychle. Pak už to tak rychle nešlo. První variantu s pultovými střechami jsme hodili do koše. Nebyla špatná, ale stavebník za rok spolupráce ztratil obavy z ploché střechy. Druhá varianta s rovnou střechou byla levnější a hlavně tvarově čistší. Obytné prostory prolínají do exteriéru. Dům vrostl do velmi silného přírodního rámce.

Koncepce zastavění vychází z dialogu přírodního rámce původního svažitého terénu a obytného domu. Cílem návrhu bylo začlenit novostavbu rodinného domu na pozemku tak, aby se jeho obyvatelé mohli těšit výhledy na vzrostlou zeleň a lesní zvěř.
Objekt RD je částečně podsklepený, v domě jsou umístěny 2 bytové jednotky. Objekt sestává ze tří funkčních částí, jednotlivých „domů“: domu pro rodiče, domu pro děti a domu pro auta. Charakter jednotlivých částí je proměnlivý
v závislosti na využití. Všechny tři části jsou navzájem propojeny chodníkem krytým stříškou. Interiér přízemí je tvořen prolínáním jednotlivých funkčních prostorů bez oddělování dveřmi.

Spolupráce: autor zahrady Lubomír Rychtar.

Autorská zpráva
Foto Radovan Šťastný

*

Vila byla zařazena do publikace „Slavné vily Moravskoslezského kraje“ (autoři Jindřich Vybíral, Naďa Goryczková, Martin Strakoš, Vladimír Šlapeta; vydal Foibos).

+

+

+

+

+

*

*

*

*

*

*