Dva domy v Popovičkách

20.05.2021 Individuální bydlení, Rodinné domy

Jan Stempel / Stempel & Tesar architekti
/ Oba domy společně působí jako archetypální manifest proti masové zástavbě typizovaných domů devastující české vesnice.

*

Popovičky I.

V poměrně minimalizovaném jednoduchém archetypálním objemu je navržena komfortní dispozice pro čtyřčlennou rodinu. Z exteriéru dům zaujme svou příjemnou dřevěnou fasádou, která je v záměrném kontrastu s interiérem, kde neomítané betonové tvárnice působí jako lego pro dospělé. Odráží se zde až hravý přístup klientů, kteří se zapojili do návrhu velmi aktivně. Vzájemně obohacující diskuze jistě ovlivnila jejich přístup k bydlení a se svým novým domovem se velmi rychle sžili.

Velký obytný prostor v přízemí je otevřen slunci a do zahrady, kde tráví majitelé většinu času. Terasa s pergolou by tak měla být započítána do obytné plochy domu. Zahradní úpravy nebyly rozhodně podceněny a dům se tak neřadí mezi masu domů s okolím, na které nezbyly peníze. Přitom je toto okolí každodenním obrazem při výhledu z okna. Tuto skutečnost si majitel uvědomil a doslova si vybral i souseda, kdy pozemek i s referencí na architekta doporučil kolegovi.

*

Popovičky II.

Majitelé prvního domu v Popovičkách se začali obávat, že sousední pozemek bude zastavěn stavbou, která nebude odpovídat jejich představám krásného bydlení, a bude jim tak narušovat harmonii bydlení. Doporučili proto pozemek
i architekta svému kolegovi. A tak byl dřevěnému domku navržen cihelný bráška. Oba domy společně působí jako archetypální manifest proti masové zástavbě typizovaných domů devastující české vesnice.

Těžištěm návrhu je prostup domu v příčné ose, kde vznikají dva prostory pro sezení kolem kulatého stolu – převýšený vnitřní a krytý venkovní. Oba prostory jsou uzavíratelné vraty. Princip je inspirován průjezdnými stodolami. Obývací část je již mimo toto centrum a navozuje spíše intimnější náladu. Ve zvýšeném podkroví je klidná noční zóna s ložnicemi a hygienickým zázemím.

Cihelná obezdívka pláště a břidlicová střešní krytina podporují společně
s formou tradiční výraz. Celá kompozice obou domů působí vyrovnaně, přičemž rozdílný materiál na fasádách je příjemným rozptýlením. Obě zahrady se sjednotily v jednu, odbourala se tak zbytečná bariéra plotu a zahrada podtrhuje prostotu domů.

 

Pozemek 995 m2 + 1120 m2, užitná plocha 150 m2 + 149 m2.
Návrh zahrady Lucie Vogelová www.terraflorida.cz

Autorská zpráva
Foto Ivan Nemec
www.cfa-design.com

*

*

*

*