Domek v Bořeňovicích

10.06.2009 Individuální bydlení, Rodinné domy

Markéta Cajthamlová, Šárka Šochová, Eliška Šídová

Malý domek na má atmosféru tradičních dvorů s kamennými zdmi a svojí prosklenou fasádou poskytuje krásný výhled do krajiny.

Domek je postaven na místě zbořeniště bývalého ovčína na konci malé vesnice u Benešova. Je zachována část původních kamenných zdí, které jsou částečně opraveny a dozděny a tvoří část oplocení pozemku. Ve stopě původního objektu je navržen nový jednopodlažní domek. Svým měřítkem navazuje na sousední stodoly a kamenné zdi navozují atmosféru tradičních dvorků.
Dům má orientaci východ-západ, na západní straně je uzavřen zdí s horním přisvětlením. Na jihovýchod je orientovaná prosklená fasáda s krásným výhledem do krajiny. Hlavní prostor má světlou výšku 2,7 až 3,5 m. Střecha je pultová.
Na objekt přímo navazuje přístřešek pro auto s plochou střechou a ohraničující kamenná zeď vysoká 2,5 metru.
Přes terasu je vstup do závětří, dále navazuje hlavní prostor s kuchyní, ložnice, komora a hygienické zázemí.
Zadní nosná stěna je zděná, ostatní konstrukce stěn a střechy jsou dřevěné s  dřevěnými okeními výplněmi. Střešní vazník je sbíjený s podbitím z palubek, zaklopený OSB deskami, uvnitř s minerální vatou. Na střeše je asfaltová lepenka světle šedé barvy. Dřevěné konstrukce a okna jsou přimořeny. Omítka zadní západní stěny je hrubá přírodní. Navazující terasy jsou dřevěné. Garážová vrata a vrátka jsou odlišena terakotovou barvou.

Markéta Cajthamlová

Foto Ester Havlová