České Freedomky ve Švýcarsku

29.06.2011 Individuální bydlení, Rodinné domy

Marek Jan Štěpán,  Jiří Brosch / Atelier Štěpán
Koncept bydlení nazvaný Freedomky byl v úterý 21. 6. 2011 představen ve švýcarském Romanshornu pro německý, švýcarský a rakouský trh.


+

Freedomek je důmyslně koncipované bydlení, jehož přednostmi jsou promyšlená organizace prostoru, kvalita provedení i ekologické parametry. Skýtá veškeré pohodlí a komfort, je levnější než klasický byt a je řešen tak, že majitelé mohou být zcela nezávislí na inženýrských sítích. Stačí pouze vhodný pozemek a rozhodnutí žít jinak než většina populace.

Freedomek byl původně navržen jako zhmotnění snu brněnského zlatníka Jiřího Brosche o komfortním bydlení „bez složenek“. Vzhledem k překvapivě velkému ohlasu po pražském představení na výstavě Architecture week 2010 se Freedomek začal vyrábět v dalších a dalších kusech. Osm měsíců po představení Freedomku No. 001 na Václavském náměstí byl vývojově upraven pro zahraniční trh a dostal označení Swiss Standard. První ohlasy prognózují tomuto českému výrobku úspěch i na zahraničních trzích.

V Romanshornu za přítomnosti novinářů a zájemců z řad odborné i laické veřejnosti uvedli Freedomky zástupce distributora pan Rolland Lapp, švýcarský architekt s českými kořeny Jiří Oplatek a autor Marek Jan Štěpán. Výstižně je pak okomentovaly místní noviny v titulku: „Klein, fein und ökologisch“.

Co jsou Freedomky?

  • Kvalitní bydlení ve svém – pořizovací cena je nižší než garsonka ve městě.
  • Bydlení v soběstačném domě, možnost nezávislosti na inženýrských sítích.
  • Dům zabezpečuje, pere, vaří, zahřívá a může i hrát.
  • Freedomek se může individuálně přizpůsobit, je možno do něj zapojit vše, co současné technologie umožňují.
  • Stavba bez starostí o řemeslníky, je nainstalován během pár hodin na určené místo.
  • Rozměr: 7 x 4 x 3,2 m, užitná plocha: 24 m2 + 7 m2 terasa (1PLUS navržen pro 1 – 2 osoby).
  • V nejvyšší verzi – s modulem nezávislosti – je energeticky soběstačný. Díky abstraktní architektonické formě je kontejner vhodný do města, na vesnici i do volné přírody. Je vyroben ze dřeva ve výrobní hale, na místo určení ho převeze tahač a položí na jednoduché základové patky. Použity jsou ekologické materiály.
  • Typy: stejná konstrukce a technické řešení, energetická nezávislost a možnost odpojení od systému; odlišují se materiály, jednodušším „obalem“, možností levnější fasády či vybavením.

Studio
Nejméně nákladná varianta. Určeno pro studenty, startovní bydlení pro mladé manžele, kancelář, provozovnu, rekreaci, využití v rámci sociálního programu (např. domů na půl cesty, při povodních apod.).
Klasik

Základní varianta s možností úprav dle vlastního výběru. Komfortní bydlení s vysokou mírou soběstačnosti.
Soliter

Možnost výběru atypického zařízení i vyšší cenové roviny. Freedomky na zakázku s vybavením podle přání klienta.

Freedomek 2PLUS (4 x 10,6 m)
Freedomek 2PLUS je velký 10,6 metrů na délku a 4 metry na šířku, sklápěcí terasa je široká 3 m. Uvnitř se skrývá obytný prostor o podlahové výměře
38 m². Prostor je rozvržen přísně funkčně a vybavení promyšleno do posledních detailů.

Modul nezávislosti
V případě, že místo, na kterém Freedomek stojí, nemá připojení k IS, nebo o ně klient nemá zájem a chce se odříznout od systému, může být Freedomek vybaven jednotlivými prvky:
– fotovoltaická elektrárna
– solární ohřev vody
– čistička odpadních vod
Jednotlivé prvky modulu nezávislosti lze připojit k jakékoliv variantě Freedomku.

Technický popis Freedomku

Freedomek Klasik je velký tak, aby v něm mohl člověk pohodlně dlouhodobě přebývat: základní rozměr buňky je 7 metrů na délku a 4 metry na šířku, sklápěcí terasa je široká 3 m. Uvnitř se skrývá obytná místnost s kuchyňským koutem, ložnicí a koupelnou s toaletou o celkové podlahové výměře 24 m² a terasa. S ohledem na nevelké rozměry je prostor rozvržen přísně funkčně a vybavení promyšleno do posledních detailů. V této verzi je freedomek zamýšlen pro 1–2 osoby.  S modulem nezávislosti je energeticky soběstačný. Díky abstraktní architektonické formě se freedomek hodí do města, na vesnici i do volné přírody.

Freedomek je vyroben ze dřeva ve výrobní hale, na místo určení jej převeze tahač a položí na jednoduché základové patky šroubovaných do země. Použity jsou ekologické materiály.
Nosný systém
tvoří lehký skelet z rostlého impregnovaného smrkového dřeva jakostní třídy S10. Svislé i vodorovné nosné dřevěné prvky dílce jsou opláštěné spolupůsobící konstrukční deskou z orientovaných plochých třísek OSB a tvoří plošné dílce (stěnové, podlahový a stropní dílec). V konstrukci podlahy je umístěn vodorovný nosný rám pro roznesení váhy na bodové základy. Konstrukce je patřičně vyztužena i pro manipulaci v montážním stavu. Freedomek stojí na základových patkách šroubovaných do země.
Vnější plášť
– střecha je jednoplášťová, nevětraná a hydroizolační vrstvou folie z měkčeného PVC-P. Tato folie chrání i podlahu proti zemní vlhkosti. Zateplení je provedeno z technického konopí tak, že energetický štítek obálky budovy je na doporučené hodnotě B. Obklad fasád je proveden z prken. Okna jsou eurookna, s funkcí vchodových dveří  uzamykatelné. Nedílnou součástí freedomku je pochozí terasa, která je v klasické variantě sklopná.
Vnitřní vybavení
je kompaktní (podlaha, stěny, strop), do něj jsou vkládány barevně odlišené niky – kuchyňská, spací a krbová. Mobiliář je vestavěn a je navržen tak, aby na sebe nestrhával pozornost ani při dlouhém používání. Vnitřek je rozdělen na jednotlivé moduly – spací, koupelnový, kuchyňský, obytný a technický. Materiály jsou zvoleny s ohledem na funkčnost, příjemný vzhled a vysokou odolnost při denním užívání.
Kuchyňský modul je v klasické variantě dlouhý 2,9 m a je vybaven kuchyňskou linkou s dřezem,  varnou deskou, digestoří, ledničkou a úložnými prostory ve formě šuplíku a skříněk. Variantně je možno vybrat minikuchyňku s délkou pracovní desky 1,8m, s dřezem. Pod dřezem může být parkovací dok pro automatického domácího uklízeče – i robota.
Spací modul
je přizpůsoben matraci 2 x 1,8 m. Ta je umístěna výše, aby pod postelí vznikl prostor pro dlouhé zásuvky. Spací nika je vybavena světly na čtení a větracím okénkem, může být doplněna televizorem na otáčecím rameni.
Kupelnový modul
je z vodovzdorných materiálů, může být i z bezesparého bílého Hi-Macsu a je v něm sprcha se zástěnou, umývadlo a klozet. Větrání je zabezpečeno okénkem a ventilátorem. V podlaze je zabudováno topení.
Technický modul
je přístupný uzamykatelnými dvířky zvenčí. Je v něm umístěno technické zázemí v podobě zásobníku na teplou vodu, kterou v klasické variantě ohřívá solární kolektor, elektrojističi, variantně technických prvků solárního vytápění a čerpadla hydrauliky. Možno rozšířit o jednotlivé prvky modulu nezávislosti.
Obytný modul
je v klasické variantě tvořen stolem se čtyřmi  židlemi a kamny s komínem. Kamna mohou jsou s automatickou mechanickou regulací přisávání vzduchu. Freedomek je uvnitř i venku osvětlen a je možno provést přípravu rozvodů pro audio, video a EZS. Freedomek může být vybaven leddiodovými svítidly – bodovými i lineárními, nazvučen stropními reproduktory v obytném prostoru a v koupelně. Audio a video je možné ovládat telefonem s wi-fi.

Spolupráce Jan Martínek, Jakub Staník, Barbora Barathová, Petr Hradil, Michal Schwáb, Tomáš Jurák, František Brychta, Anne Schaufuss.

Zdroj: autor a www.freedomky.cz
Foto archiv autora

+

Videa:
http://www.youtube.com/watch?v=DpDFQUCrBjg
http://www.youtube.com/watch?v=qq06dfXAM4o&feature=related