Moderní kuchyně z tmavé komory

19.11.2009 Kuchyně, Rekonstrukce

Alexander Mandic / ATW architekti
Při rekonstrukci bytu ve starém domě využili architekti oken do dvorku pro osvětlení koupelny i kuchyně, která na ni navazuje.

Úzký pás prostoru bez oken uprostřed dispozice bytu se stal novou kuchyní, plnohodnotnou místností, do které teď přichází denní světlo ze tří stran – z obývacího pokoje, z ložnicové části bytu, a také z koupelny. Se sousedními místnostmi je kuchyň propojena skleněnými posuvnými dveřmi, přes koupelnu ji druhotně prosvětluje prosklená příčka. Do příčky mezi oběma prostory vložili autoři přestavby conexové neprůhledné sklo mezi spodní a horní skříňky, prosklený je i pás pod stropem. Vložený pás skla navazuje na skleněné obklady, ke kterým ladí i prosklená dvířka horních závěsných skříněk.

Byt v historickém domě má svoji atmosféru, kterou architekti nechtěli narušit, novými moderními prvky ji nepopírají, spíše citlivě doplňují, aby patřičně vynikla. Staré mohutné zdi s obloukovým vstupem z obývacího pokoje do kuchyně dostaly „přizdívku“ ze sádrokartonu, která překrývá posuvné dveře při otevření a jejich vodicí lištu. Oblouk tak zůstal stále odhalený, přes sklo je viditelný i při zavřených dveřích.

Důstojnost oblouku respektuje i nové pojetí moderní kuchyně – na jeho ose je umístěn jediný vertikální prvek sestavy, komín digestoře. V pravé části sestavy stojí úložné skříně vysoké až ke stropu, v nich jsou zabudovány spotřebiče (trouba, chladnička). Tvarovou jednoduchost skříněk a skříní podporuje bílá barva dvířek a pracovní deska z Corralitu (syntetický kámen, obdoba Corianu) v kombinaci s nerezovými lištami. Lehce nazelenalé sklo do nich vnáší decentní barvu, o teplejší zabarvení kuchyně se postaralo nejenom umělé nasvícení, ale také přírodní dřevěná podlaha.

Žádný detail neruší čistotu tvarů, vše je promyšleně ukryto, osvětlení pracovní plochy, digestoř i elektrické zásuvky jsou schovány na spodní straně horních skříněk. Kromě  spotřebičů jsou v sestavě zabudovány také další předměty pro práci a úklid v domácnosti. Žehlicí prkno je připraveno k použití pouhým vytažením zásuvky a překlopením přední části prkna; současně se prkno zvedne na kovových podporách a dostává se do výšky pracovní plochy.

Všimněte si také zajímavého – elegantního i praktického – detailu skleněných dveří v bytě: jsou opatřeny kovovou lištou ve spodní části, která chrání hrany před odštípnutím a slouží jako úchytka při posouvání.

-věk

Foto ATW architekti