Podkrovní byt v Karlíně

30.09.2020 Půdní byty

Pavla Kosová / studio29
/ Motivem interiéru je starý Karlín; objevuje se na tapetách nebo stínidle lustru, zařízení je ale současné.

*

Majitelem malého podkrovního bytu ve starém domě je mladý, single žijící muž, ve věci vkusu široce rozkročený mezi láskou ke starým, industriálním věcem
(i to je důvod, proč Karlín) a elegancí italského střihu.

Dispozice
Dispoziční řešení bytu nebylo nutné zásadně měnit, jedinou větší změnou bylo otevření maličké (3,7 m²) kuchyně do prostoru. Díky zrušení příčky mezi kuchyňkou a předsíní bylo možné kuchyňskou sestavu protáhnout do sousedního prostoru, a vytvořit tak kromě dalších úložných prostor i místo pro příležitostné stolování u barového pultíku. Přibyly i úložné prostory ve formě vestavěné skříně a botníku na míru v předsíni.

Kuchyně
Kuchyně je dimenzovaná pro jednu osobu a přes minimální plochu je plnohodnotně vybavena velkou vestavěnou lednicí s mrazákem, vestavěnou troubou i myčkou. Nově byl proražen odvod pro digestoř, která byla původně jen recirkulační a tudíž v malém prostoru naprosto nedostatečná. Na čelní stěnu kuchyně byla dle návrhu architektky vyrobena velkoformátová tapeta se starým plánem Karlína. Za sporákem je tapeta chráněna skleněnou deskou kotvenou nerezovými úchyty. Pololesklý bílý lak na hladkých dvířkách opticky zvětšuje prostor.

Obývací prostor
Co se týče stavebních úprav, bylo nejprve nutné vybudovat akustickou předstěnu před naprosto nevyhovující mezibytovou příčku za pohovkou. Nábytková stěna byla navržena na míru, materiálově kombinuje bílý lak použitý v kuchyni a dýhu z amerického ořechu, barevně odpovídajícího palisandru, ze kterého je masivní jídelní stůl a společenské stolky. Nábytek (pohovka, stolky, stůl i židle) jsou z KARE. Lustr s grafikou starého Karlína je navržen a vyroben na míru. Barevný akcent dodává starý školní plakát a retro křesílko od Retronauta (www.retronaut.cz).

Ložnice
Hlavní výzdobou ložnice je na míru navržená a vyrobená velkoformátová tapeta přes celou stěnu s motivem historického Karlína. Obrázek původně pochází z majitelovy oblíbené knížky; jeho zvětšením na celou stěnu vznikla moderní „rozpixelovaná“ grafika – což zcela odpovídá majitelovu přání žít obklopen historickými věcmi, a zároveň ve zcela moderním prostředí. Ostatní vybavení ložnice je podřízeno tapetě – jednoduchá postel z masivního dřeva, noční stolky ze stejného materiálu ani šedý přehoz neruší a dávají tapetě vyniknout.

Koupelna
Původně nevzhledná koupelna byla vybavena novou dlažbou, obklady
i zařizovacími prvky. WC je tradiční, kombinované – ovšem v elegantním kapotovaném provedení. Mělký sprchový kout je doplněn posuvnou skleněnou zástěnou Hüppe. Moderní obdélníkové umyvadlo je posazeno na skříňce vyrobené na míru truhlářem. Návrh předem počítal s levnými, ale chytře použitými prvky: šířka niky pro kotel a pračku umožnila použití nejlevnější rolety z IKEA, šířka skříňky pod umyvadlem i lepeného zrcadla je přizpůsobena délce levného nástěnného svítidla z téhož obchodního domu, použity byly ty nejzákladnější obklady RAKO, ovšem s řemeslně dokonalým detailem –
v rozích jsou místo lišt takzvané kamenické spoje s hranou obkladačky seříznutou o 45 stupňů.

Autorská zpráva
Foto archiv autorky