Interiér panelákového bytu

14.12.2016 Panelákové byty

Klára Císařovská, Petra Bíšková / Mooza architecture
/ Zařízení obytného prostoru vymezuje odlišné atmosféry kuchyně
a pokoje, jejich oddělení zvýrazňuje dřevěná žaluzie.

*

Dva světy
Investorka nás oslovila ve fázi, kdy její panelákový byt 2+kk v Lysé nad Labem prošel již první rekonstrukci. Při ní došlo k propojení kuchyně s obývacím pokojem, a vznikl tak příjemně otevřený prostor. V této fázi se rovněž zařizovala kuchyně. Přestože byl prostor propojen, oddělení zůstalo v odlišných materiálech na podlaze. Proto jsme se rozhodly jít cestou vymezení dvou různých atmosfér, jak v kuchyni, tak v obývacím pokoji. Oddělení zvýrazňuje dřevěná žaluzie připevněná na stěnu baru.

Kuchyně
Místnost zůstává ve své zemitosti, doplní ji hnědočervená výmalba na stěnách a stropu sladěná s linkou. Výsledek je tedy pouhé podpoření hodnoty ve stávajícím stavu. Atmosféra by se dala vyjádřit klíčovými slovy: intenzivní_intimní_energická_útulná_tmavá. Kuchyňská sestava, která v bytě již byla, zůstává beze změn…

Obývací pokoj
Prostor je světlý a vzdušný, takový by měl také zůstat. Veškeré materiály jsou voleny ve světlých krémových odstínech. První housle zde hrají světlé dřevěné desky s výraznou kresbou – překližky. Jedna z nich se zakulacenými rohy tvoří na stěně dominantní multifunkční prvek – spojuje v sobě poličky, rámečky na obrazy i dekor na zdi. Shrnuto klíčovými slovy: elegance_světlo_vzdušnost_meditace_odpočinek.
Součástí projektu bylo rovněž vyřešit zakrytí topení, které je provedeno jako demontovatelné dílce z bílého laťování. Na jeho horní ploše vzniká parapet na květiny, který v původním stavu chyběl.

Užitná plocha obývacího pokoje a kuchyně 25 m2.

Autorská zpráva
Foto archiv autorek