Interiér panelákového bytu, Praha 10

06.02.2018 Panelákové byty

Eva Bradáčová
/ Rekonstrukce představovala hlavně změnu materiálů, dveří, rozvržení nábytku a funkčnost vybavení bytu.

*

Před lety zakoupili majitelé panelákový byt po rekonstrukci. Použité materiály, vestavěný nábytek a kuchyň nebyly podle jejich představ, ale v té době nechtěli nic měnit. Po čase si ujasnili, co v bytě postrádají a jaký styl interiéru by jim vyhovoval.

Na začátku spolupráce se prověřovaly možnosti celkové změny dispozice bytu včetně posunů nenosných příček. Nakonec se majitelé bytu rozhodli členění bytu zachovat a rekonstrukce představovala hlavně změnu materiálů, dveří, rozvržení nábytku a funkčnost vybavení bytu.

Došlo ke sjednocení odstínu podlahy, dlažbu na chodbě, v koupelně a na WC nahradila vinylová lepená podlaha. Také plovoucí podlaha v odstínu světlého dubu se vyměnila za vinylové dílce. V kuchyni a obytném prostoru zůstala zachována stávající dřevěná podlaha. Podle její barvy se hledal vhodný odstín praktického vinylu.

Starou kuchyň nahradila nová sestava v bílém lesku. Pro vnitřní vybavení skříněk se použily chytré úložné systémy. Na kuchyň navazuje pracovní kout s magnetickou deskou a skříňkami na dokumenty.

Dalším úkolem bylo maximalizovat úložné prostory. V takto malém bytě bylo nutné využít každý kout. Důležité bylo vyvarovat se stísněnosti a zachovat pocit prostoru. Tomu pomáhá vestavěný nábytek v bílém lesku, který dobře kontrastuje s tmavší podlahou.

Hala je centrálním prostorem bytu, ze kterého se vstupuje do všech místností. Vedle vstupních dveří do bytu je umístěna lavice na sezení s háčky na pověšení kabátů. Na ni navazuje botník s bočními zásuvkami na klíče, doklady a jiné drobnosti. Velká šatní skříň se zmenšenou hloubkou je přístupná ze tří stran. Naproti botníku je za skříní schovaná prostorná úklidová komora,
z opačné strany se za roletou ukrývá sušička a nad ní jsou úložné prostory. Směrem do haly má šatní skříň zrcadlové dveře, napomáhá tak optickému zvětšení prostoru. Protější šatní skříň má klasickou hloubku pro ukládání oděvů na ramínka.

Ložnice je velmi malá a při navrhování nábytku bylo nutné hlídat každý centimetr. I proto najdeme úložné prostory kolem postele, naproti i pod postelí. Nábytkové úchytky jsou zapuštěny do hrany a nevystupují do prostoru. Vedle postele jsou po obou stranách úložné niky, které slouží jako noční stolky. Nábytek na míru je promyšlen do posledního detailu, aby se našlo místo pro všechny potřebné věci.

Koupelna a toaleta jsou odděleny, pro oba prostory byly použity stejné materiály. Na stěnách je bílý velkoformátový obklad, také sanita je v bílé barvě. Vana je doplněna sprchovým sloupem s velkou sprchovou hlavicí
a sklopnou sprchovou zástěnou. Na toaletě se pod praktickou vestavěnou skříňkou nachází pračka.

Plocha 67 m2.

Autorská zpráva
Foto Jiří Ernest

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*