Knihovna pro spisovatele / prototyp DE 1

17.03.2015 Nábytek, doplňky

Markéta Zdebská / BY architects
/ Prostřední část velké knihovny se může po dílech přetáčet dolů, knihovna je pak ve spodní části hlubší a stěna se uvolní pro televizor.

*

Klient / zadání
Knihovna je součástí vybavení již rekonstruovaného nájemního bytu spisovatele Davida Zábranského, majitele 42 běžných metrů knih. Klient byt v současnosti obývá a má v plánu se do něj podle životní situace vracet. Z těchto faktů vyplynul požadavek na variabilitu atypického kusu nábytku. Na schopnost se přizpůsobit odlišnému způsobu využití – podle potřeb aktuálního obyvatele. Celá stěna jako neměnná masa mělkých polic s omezenou možností využití se pro běžné nájemníky jevila jako nelidská. S člověkem milujícím knihy však rázem ožije.

Řešení
„Anebo k té knihovně přistrčíme kus, který bude stát někde bokem,“ zaznělo od klienta, když jsme společnými silami formulovali zadání. To mě navedlo na myšlenku využít pevného spojení a rotace ke snadné manipulaci s jednotlivými díly.

Členění
Knihovna je dělena horizontálně do tří sloupců a vertikálně do čtyř pruhů. Celkem tedy 12 pomyslných dílů. Horní a spodní pruh jsou pevně přikotveny ke zdi, prostřední se může po jednotlivých kusech přetáčet dolů, kde se propojením s policemi spodního pruhu stává hlubším. Ve střední části stěny pak dochází k odkrytí menšího, či většího volného prostoru pro umístění TV nebo uložení rozměrnějších knih a dalších objemnějších předmětů na vrchní desku prohloubeného spodního dílu. Nastavitelné police v horním pruhu umožňují flexibilitu výškovou.

Materiál
S ohledem na standard bytu a finanční efektivitu bylo zvoleno bílé lamino.

Autorská zpráva
Foto Rostislav Zapletal