Přestavba prádelny na byt

24.01.2018 Malé byty, Rekonstrukce

Vladimír Vašut, Erika Vašutová / under-construction architects
/ Krám drobného živnostníka v centru města se přeměnil na byt
pro
rodinu s dětmi, propojený
s terasou a zahradou.

*

Na začátku stál skromný požadavek na bydlení v centru Prahy za rozumné peníze. Samozřejmě s krásným výhledem, nebo ještě lépe se zelenou zahrádkou.

Nehorázné ceny strašlivě zrekonstruovaných bytů i těch vybydlených musely vést k hledání alternativního řešení. Zhodnocení podkroví bytových domů se staly již běžným, proto i zde ceny vyletěly až na půdu. Nezbývalo než procházet garáže, bývalé obchody. Hledat vhodné nebytové prostory s makléřům skrytým potencionálem.

Prostor prádelny v přízemí bytového domu s krásným vnitroblokem byl okamžitě odhalenou žabkou-princeznou. Historicky se jednalo o krám drobného živnostníka, který navazoval na obytný pokoj.

Krám se polibkem proměnil na dětský pokoj s velkou prosklenou výlohou do ulice. Inspirace otevřenými holandskými byty, vizuální komunikace mezi dětmi a uživateli komunikace. Pejskaři na chodnících, popeláři na cestě, to jsou největší atrakce dětí. Vzájemná interakce a pozitivní reakce procházejících byly i pro nás novou zkušeností.

Střední vstupní trakt byl po hrdinském souboji zbaven obrovských betonových podstavců praček a přetvořen na koupelnu, sklad a vstupní halu se šatnou.

Stařičký král památkový ústav nakonec svolil a parapety dvorního pokoje spolu se záchodovými okýnky byly vybourány. Slunce se rozlilo celou místností a po chvíli mžourání se otevřel nádherný výstup do zelené zahrady. Přes padací most nad betonovým dvorkem dřevěná terasa propojila pokoj s trávníkem. Kvalita rodinného domu v srdci metropole. Děti dovádějící na průlezkách, jezdící na kolech, snídaně i večerní grilování s kamarády.

Tímto projektem jsme nejenom vyřešili naši bytovou situaci, ale zároveň jej bereme jako prezentaci našeho uvažování, schopnosti řešit zadání a vzniklé problémy. Prádelna se stala naším malým architektonicko-osobním manifestem.

Užitná plocha 67 m2 + 22 m2 terasa.

Autorská zpráva
Foto Robert Žákovič a archiv autorů

*

*

*

*

*

*

*