Interiér bytu v Karlíně

11.05.2021 Malé byty, Rekonstrukce

Barbara Čorejová / bcstudio
Snahou návrhu bylo zachovat původní duch prostoru a doplnit ho pečlivým výběrem současného nábytku a doplňků.

+

Cihlový dům z konce 19. století se nachází nedaleko historického centra Prahy, v první čtvrti postavené za starými městskými hradbami. Byt o ploše 88 m² se stal novým domovem mezinárodního páru, který si místo vybral pro blízkost centra, a přitom v překvapivě klidném a zeleném prostředí. Byt má výhledy do zeleně Lyčkova náměstí a sousedí s Karlínskou školou, hodnotnou secesní stavbou.
Proto nebylo žádným překvapením, že klienti přemýšleli o současném i tradičním pojetí při návrhu interiéru. I přesto, že byt byl při nákupu v dezolátním stavu a potřeboval zásadní změnu, snahou bylo zachovat jeho původní duch a doplnit ho pečlivým výběrem současného nábytku a doplňků.
Reagovali jsme přístupem, který tyto prvky sjednotil, strategií založenou na elegantní rovnováze mezi starým a novým.
Autentická okna, okenní rámy, dveře a parkety byly repasovány do původního stavu, zatímco prostorná kuchyň, vestavěné uložné prostory, velkorysá koupelna a nábytek na míru představoval nové prvky v transformaci. Starý nábytek, který klienti zdědili, byl také pečlivě zrestaurován a začleněn do interiéru. Židle byly broušeny a nalakovány; křesla byla potažena novým čalouněním a skvěle zapadají do proskleného výklenku v hlavním obytném prostoru.
Dalším cílem bylo zajistit dostatečné množství úložných prostorů, aniž by se kompromitovaly vysoké stropy, prostorové kvality bytu. Výsledný návrh navozuje dojem otevřenosti, a zároveň pojme všechny klientovy knihy, umělecké předměty, dekorace, a také to nejdůležitější, dvě velmi aktivní kočky.

Autorská zpráva
Foto Hynek Novák a
www.virtualni.praha.eu