Bílé kuchyně

22.06.2011 Kuchyně

V moderních interiérech, kde návrh zpracoval renomovaný architekt, se nejčastěji setkáváme s čistě bílými kuchyněmi. Jde o módní trend, oblíbenou barvu architektů, nebo má bílá v kuchyni zcela jiné důvody?


+

Sloganem „módní trendy v bydlení“ lákají téměř všechny populární časopisy,
i když jde vlastně o naprostý nesmysl. Slovo módní vyjadřuje oblíbenost v určitém časovém úseku, současně tedy i pomíjivost, jepičí životnost. Bydlení by mělo být moderní, ale ve smyslu úplně jiném: mělo by odpovídat potřebám současné (moderní) rodiny. Hodnota bydlení musí být postavena na jiném kritériu, než je „momentální líbivost“, a skutečná hodnota je vždy nadčasová.

Módní trendy ovládají každým rokem i tak prestižní výstavy, jakou je veletrh designového nábytku v Miláně. Objeví-li se jako hit sezony třeba tyrkysová zeleň nebo květované čalounění, pak pohovky v takovém provedení určitě najdete ve všech expozicích. Jde však spíše o marketingový tah pro samotnou výstavu než záměr podřídit výrobu nábytku diktátu módy. Méně významné firmy jsou tyrkysem a květy zahlceny (chtějí upoutat), zatímco firmy, které si po léta drží v designu přední pozice, vystaví dva tři kousky „trendové“ (aby se neřeklo, že zaspaly), ale základ jejich expozice má barvy klasické, od bílé přes tóny šedivé až po černou, jako akcent pak dlouhodobě oblíbenou červenou. Odborníci dobře vědí, že výstřední exces si koupí jen pár zazobaných snobů, pro které není problém pohovku za 300 tisíc nahradit po roce novou. Jejich cílový klient – rozumný uživatel – přemýšlí v mnohem delší perspektivě, zvláště když mu jde o nábytek kvalitní, tedy i dražší.

Kuchyně rozhodně k levnému vybavení bytu nepatří. I když použijete laciné materiály a máte známého truhláře, nedostanete se na částku, kterou byste mohli za pár let bez lítosti „vyhodit oknem“. Navíc poctivě promyšlený návrh kuchyně zabere projektantovi několik dnů až týdnů práce, když řeší atypické detaily na míru prostoru, i tuto práci musíte zaplatit. Zavedená kuchyňská studia sice nabízejí návrh zdarma (jeho cena je zakalkulovaná v nábytku), tam už se ale celkové náklady většinou pohybují v šesticiferných číslech, tedy také nic levného. Byla by škoda, kdyby funkčně správně vyřešená kuchyňská sestava začala svým lidem brzy vadit vzhledově.

Nadčasovosti bílá barva vyhovuje ze všech nejlépe, nikdy „nevyjde z módy“. Nedráždí, neprovokuje, neomrzí se, nebude konkurovat nábytku navazujícího obývacího pokoje, ať se zvolí v jakýchkoliv barvách nebo materiálech. Ve spojení s bílou malbou stěn nevyčnívá kuchyň do prostoru, vnímáte ji jen jako další stěnu pokoje.

Bílé stěny bývaly a budou klasikou; syté barvy, dekorativní válečky na malbě nebo pestré tapety jsou vždy jen krátkodobým trendem. Není to náhodou. Bílé stěny totiž prostor „neuzavírají“, nezmenšují, neubírají mu světlo. I bílá kuchyňská sestava – třeba na celou výšku místnosti – bude mít stejné vlastnosti.

Velké barevné plochy podvědomě ovlivňují psychiku člověka. Zatímco výrazná barva na doplňcích interiér příjemně oživí, ve velké ploše bude působit zcela opačně, rušivě až dráždivě. Negativně se může projevit také odraz barvy na okolní předměty – například zelená barva stěny nebo dvířek kuchyně změní vzhled pokrmů, na maso či uzeniny ztratíte chuť, protože odrazem světla od stěny získají lehce nazelenalou barvu.

Mnozí lidé uznávají praktičnost a snadnou údržbu hladkých bílých kuchyní, přesto bílou barvu vnímají jako příliš sterilní, laboratorní či dokonce „nemocniční“. Přívětivější jim připadá kuchyň v provedení z přírodního dřeva. Dřevěné kuchyně však působí mohutněji, těžkopádněji, problém nastává i při jejich sladění s dalším zařízením a podlahou. Přírodní dřevo na podlaze celého obytného prostoru požadují dnešní klienti jako samozřejmý standard, ale z kombinace více dřevin jsou pak rozpačití. Také do poradny našeho webu často docházejí dotazy, jak sladit vybranou dřevěnou kuchyň (například módní švestku velmi výrazné barvy i kresby) s podlahou a dalším nábytkem…

Při volbě stejného dřeva na podlaze i kuchyňské sestavě je výsledek trochu nepřirozený – jakoby podlaha vystoupila až na stěnu kuchyně. Dojem je podobný, jako když si někdo na zeď pověsí koberec, po kterém jsme navyklí chodit: pocitový zmatek. Sladit dvě odlišné dřeviny je ale choulostivé. Proto architekti tak často volí vyzkoušenou a zaručeně dobrou kombinaci přírodního dřeva s bílou barvou.

Člověk podvědomě potřebuje i doma určitý řád, který vychází z přírody: po zemi se chodí, je pevná, stabilní, má barvu zeminy, skály, dřeva (dřevěná podlaha). Žádné stěny nás v přírodě neomezují, kolem je volný prostor, průzračno bez barev (bílá stěna). Narušení tohoto jednoduchého pravidla může být efektní na první pohled, ale dlouhodobě vyvolává spíše pocity znejistění, neklidu. Citliví a vnímaví lidé ho respektují. I to bude zřejmě jeden
z důvodů, proč se u zdařilých realizací tak často objevují právě bílé kuchyně.

-věk
Foto Jaroslav Hejzlar, Iveta Kopicová, Robert Žákovič, Jana Labuťová a Jiří Vaněk