Rekonstrukce renesančního bytu

30.07.2019 Exkluzivní byty, Rekonstrukce

Michaela Košařová, František Košař
/ Původní dochované prvky se staly základem návrhu moderního bydlení v historickém prostředí.

*

Loreta je jedním z magických míst Prahy. Svou atmosférou oslovila také investorku, která se rozhodla usadit se v tomto krásném prostředí.

Historický objekt je renesanční, jen v jedné části barokní, jedná se dokonce
o jiný dům. Právě prostor obývacího pokoje je barokního původu, přesto je součástí renesančního bytu a je s ním propojen vyrovnávacími schody.

V bytě jsou původní trámové stromy, ručně malované, které se zachovaly zřejmě díky sádrokartonovému podhledu. Je i možné, že původní majitelé
o nich neměli ani tušení. Dalším výjimečným dochovaným prvkem je kamenný portál mezi předsíní a dnešní kuchyní. Původní prvky byly citlivě zrestaurovány a staly se základem našeho návrhu.

Celý interiér jsme pojali jako nadčasový – v přírodním duchu a jednoduchých formách s promyšleným detailem.

Dispozice je maximálně otevřená, a tím i vzdušná. Centrem bydlení se staly společenské místnosti, které nakonec tvoří jeden nedělený prostor. Na velkou kuchyň s jídelnou volně navazuje obývací pokoj. Tady se zachoval dokonce původní prevét (středověká toaleta), ten byl předělán na spižírnu.

Prostor nad koupelnou slouží jako úložné prostory, využilo se značné světlé výšky bytu. Vysoko položené prostory jsou zpřístupněny po interiérovém žebříku ze zádveří a ložnice, které mají původní světlou výškou.

Zajímavá práce v historickém prostředí vyžadovala velkou pokoru. Přesto jsme své klientce chtěli nabídnout moderní bydlení, současný styl 21. století skloubený s historickým prostředím.

Autorská zpráva
Foto archiv autorů

*

*

*