Rekonstrukce souboru panelových domů

05.05.2016 Soutěže

Eliška Kochová / FA ČVUT Praha, ateliér Kuzemenský&Synek
/ Jak vytvořit z bytů v panelovém domě současné bydlení?
Jak vytvořit obraz domu, se kterým se obyvatelé identifikují?

*

Projekt se zúčastnil soutěže Bydlení IQ a byl zařazen do užšího výběru poroty.

*

Součástí sídliště Michelská je 6 bytových domů šikovně schovaných za budovu vybavenosti, a oddělených tak od ruchu ulice Budějovická. Získávají klid skutečného sídliště na periferii, avšak s potenciálem městského charakteru. Smůla těchto domů je doba, ve které byly postaveny – potřeba rychlého navýšení bytového fondu, přístup ke kvalitě provedení a představy o unifikovaném levném bydlení. Jak vytvořit z bytů v panelovém domě současné bydlení?
Zabývala jsem se rekonstrukcí panelového domu z hlediska bydlení jednotlivce. Jak vytvořit obraz domu, se kterým se obyvatelé identifikují
a investují do svého bydlení? Jak lidem v paneláku poskytnout kvalitní alternativu bydlení, kterou mnozí hledají na novodobých sídlištích rodinných domků na periferii?

Šest bytových domů o čtyřech vchodech řazených za sebou vytváří meziprostory, které jsou úskalím souboru – průchozí pro všechny kolemjdoucí a zřídka obývané místními.
Navrhuji část veřejného prostoru dát k dispozici společnému užívání obyvatelům domu a pro soukromé předzahrádky. Prostupnost územím zůstává, každým dvorem lze projít mezi nově vzniklými ploty. Měním orientaci vstupu domu, a tím zůstávají chráněna okna na obou stranách 1. NP. Dvory uzavírám propojením parteru domu přístřešky pro grilování. Přístřešky na popelnice soustředím na méně místech.

Rekonstruovaný typ paneláku je T 08 B o 8 NP s rozponem 6 m a konstrukční výškou 2,8 m. Vznikaly v rámci prvních experimentů s tímto typem – bez balkonu a podsklepení. Standardní hloubka dispozice je nedostatečná pro úložné prostory a uspokojivé koupelny.
Snažila jsem se respektovat nosnou konstrukci a zasahovat do ní co nejméně. Ve třech krocích jsem doplnila hmotu domu, a rozšířila tak kapacity – přístavbou lodžií, dostavením krajních sekcí domu a nástavbou mezonetových bytů. Přístavbami získávám prostor pro vložení větších koupelen a šaten
a byty pro nové obyvatele. Lodžie jsou přistaveny do 6. NP, tím pocitově snižují výšku domu a horní dvě patra zůstávají pro atypické dispozice bytu
s terasami a střešními nástavbami. Nástavby jsou s posledním podlažím propojeny interiérovými schodišti. Tím zachovávám únikovou cestu vertikální komunikace beze změny.
Přístavby bytů v koncových sekcích využívají stávající schodiště a výtahy. Dům přístavbou získá nový výraz. Dvory jsou soukromější. Pro jednodušší napojení na stávající budovu je nová konstrukce prefabrikovaná.

Na sídlišti bydlí v 552 bytech odhadem 1200 obyvatel, většinou staršího věku, ve třech typech bytů. Je to adekvátní nabídka bydlení pro pestré zdravé složení obyvatel města?
Všechny byty mají podle své velikosti přidaný venkovní obytný prostor a větší obytnou plochu. Hlavní obytné místnosti jsou uspořádány tak, aby se podle potřeby daly propojit se sousední místností. Kuchyňský kout je součástí obývacího pokoje v hloubce dispozice.
Pracovní deska je lehce osvětlována přirozeným světlem, ale hlavním prostorem zůstává obytná plocha propojitelná s lodžií. Za přednost považuji, že unifikované byty se změnily různými způsoby. Celkem je navrženo šest základních dispozic s různými obměnami.
Zadní fasády a příčky dělící ložnice se nemění. Z ekonomických i pragmatických důvodů. Do 6 metrů rozponu se vejdou vždy jen dva pokoje, velikost okenních otvorů je dostatečná. Navrhuji jednotnou omítku, která naruší horizontálnost prefabrikovaných panelů, odkaz na masovou výstavbu.

Komunitní funkce a společné prostory v souboru bytových domů jsou využívány. Dnes jsou některé vchody neprůchodné, protože nové funkce v přízemí (právnické služby, kadeřnické a kosmetické salony či divadelní kluby) potřebují více prostoru. Návrhem tyto prostory zvětšuji a všechny vchody zprůchodňuji hlavním vstupem do domu – ze dvora. Také v přízemí přístaveb vznikají nové komunitní prostory orientované přímo z ulic Přímětické
a Ješetické.

Ekonomická studie
Rekonstrukce panelového domu takto radikálním způsobem by stála každou jednotku 850 tisíc až 1,5 mil. Kč. Přidání nových bytů, jak je navrhuji, nepokryje náklady na nové lodžie ani opravu celého domu. Je možné, že zvýšení domu o 4 podlaží by rekonstrukci zaplatilo.

Autorská zpráva