Kontejner s výhledem

23.01.2013 Rekreace, relaxace

Patrik Zamazal, Maja Horecká Nalevanková / MOLO architekti
Miniaturní objekt poskytuje veškerý komfort pro krátkodobé pobývání.

*

Nezvykle krásnému pozemku na konci malé středočeské vesnice dominuje košatá lípa. Obyvatelé budoucího rodinného domu si kromě pohledů na ni budou moci vychutnávat vedutu vzdáleného města i blízkost lesa. Majitel se rozhodl, že potřebuje úkryt před počasím, než se dokončí stavba rodinného domu, a nám se tak dostala příležitost vymyslet trochu netypickou unimobuňku.

Kontejner s navazující dřevěnou terasou jsme „zaparkovali“ na železničních pražcích tak, aby nekolidoval s průběhem stavby a aby co nejvíc využíval výhledů. Během navrhování jsme objekt otevírali víc a víc směrem ven, až se stal rámem obrazu tiché okolní krajiny, ve které se prochází víc srnek než lidí. Dřevostavbu fošínkové konstrukce materiálově doplňují OSB desky, palubky na podlaze a na stropě a desky Cetris.

Projekt představoval výzvu, jak se při zastavěné ploše 24 metrů čtverečních vyhnout pocitu stísněnosti. To byl důvod, proč jsme se rozhodli pro celoprosklené stěny po obou delších stranách a velkorysou světlou výšku místnosti (3,40 m). Miniaturní objekt poskytuje veškerý komfort pro krátkodobé pobývání. Kromě malého obytného prostoru je tu kout pro pracovní stůl, patro na přespání, koupelna s chemickým záchodem a úložné prostory.

Předsazené dřevěné lamelové rošty se v létě mohou vyklopit nad terasu,
a rozšířit tak pobytovou plochu o příjemné stíněné místo.

Zastavěná plocha 24 m2
Užitná plocha 22,8 m2
Tepelná izolace stěn 160 mm minerální vaty
Tepelná izolace podlahy 240 mm minerální vaty
Tepelná izolace střechy 100 mm vytlačovaného polyuretanu
Trojskla k = 0,7 W/m2K
Dodavatel Václav Horecký

Autorská zpráva
Foto Sphaericus.cz