Chata v Chotovinách

27.08.2021 Ekologie, Rekreace, relaxace

Patrik Zamazal, Maja Horecká Nalevanková / MOLO architekti
/ Hlavním záměrem bylo nasměrování chaty do jižní zahrady
a k výhledům na město, přitom nepoškodit kvalitní sad.

*

Pozemek leží v klidnější části obce Chotoviny. Terén se výrazně svažuje k jihu, z horní hrany pozemku se nabízí nad korunami ovocných stromů pohled na město Tábor. Toto místo, kde původně stála dispozičně i technicky nevyhovující starší chatka, se jevilo jako optimální i pro umístnění novostavby. Nový dům tak má optimální polohu vzhledem k návaznosti na místní komunikaci, a zároveň se kvůli výstavbě nepoškodil kvalitní ovocný sad.

Hlavním záměrem bylo od začátku nasměrování chaty do jižní zahrady a na vedutu města. Ve výsledku je dům rozdělený na dvě jednopodlažní hmoty s rozličnou výškou. Nižší část, blíž k zahradě, je určena společnému životu rodiny, vyšší zadní část je noční zónou domu.

Hlavní místnost domu – obývací prostor s kuchyní –  je skrze posuvné dveře vsazené do rozměrného předního okna spojena se zahradou. Prostorná dřevěná terasa s dřevěnou pergolou je další pobytovou plochou domu. Na hlavní společenský prostor navazují tři soukromé ložnice a koupelna se samostatným WC. Menší podlahové plochy těchto místností jsou kompenzovány vysokou světlou výškou, která umožnila umístit ve dvou ložnicích palandy na spaní. V prostoru, který vzniká mezi dvěma hmotami stavby, jsou posazena úzká okna, která do těchto místností přivádějí jižní světlo.

Zastavěná plocha 86 m2.

Autorská zpráva
Foto Zdeněk Lhoták

*

*

*

*