Chata u jezera

11.01.2019 Rekreace, relaxace

Pavel Nasadil, Jan Horký / FAM Architekti
/ Chata k celoroční rekreaci je maximálně propojena s jezerem. Respektuje ráz krajiny a inspiruje se ve svém přírodním okolí.

*

Chata u jezera je nositelem Národní ceny za architekturu a byla nominována za Českou republiku do prestižní soutěže Mies van der Rohe Award.

*

Náhrada starší chaty na břehu jezera v borovicovém lese respektuje unikátní přírodní charakter místa a kopíruje zastavěnou stopu původního objektu. Cílem stavby bylo vytvořit prostor k celoroční rekreaci včetně souvisejícího zázemí, a to vše v minimální typologii a v maximálním propojení s jezerem.

Hmota stavby je koncipována jako lehká, s ohledem na funkční nároky
a nejcennější výhledy z interiéru do okolí. Štít svou výškou kompozičně navazuje na stávající kotevní molo, jehož směrovou osu jezero/pevnina pohledově ukončuje. Potvrzuje se tím význam mola jako hlavního přístupu z protějšího břehu jachtou po vodní hladině. Alternativní přístup k objektu je pak pěšky nebo automobilem po lesní cestě.

Do objektu se vstupuje po vnějším schodišti posuvným oknem. Interiér je řešen jako kontinuální obytný prostor otevřený do podkroví. Do prostoru je vestavěna galerie na spaní, pod níž je v černém boxu umístěno kompaktní hygienické a kuchyňské zázemí.

Hlavní stěna v interiéru je hluboká skříň s největšími úložnými kapacitami, do které je vestavěna krbová vložka. Celý interiér je materiálově sjednocen obkladem z drásaných smrkových palubek opatřených bílým olejem. Podlaha je bezespará stěrka s barvou navazující na pískový povrch břehu jezera.

Exteriér stavby respektuje ráz krajiny a inspiruje se ve svém přírodním okolí. Přestavba je navržena jako dřevěná s jednoduchým opláštěním s vertikálně kladenými dřevěnými latěmi, které odrážejí vertikalitu přilehlých kmenů borovic. Bezpečnost stavby v období mimo užívání je řešena pohyblivými nebo pevnými okenicemi, které jsou opláštěny identickými latěmi, jako je plášť stavby.

Spolupráce Ondřej Freudl.
Zastavěná plocha 42,5 m2, čistá užitná plocha 42,9 m2, objem 199,8 m3.
Tepelné ztráty 2,7 kW.

Autorská zpráva
Foto Tomáš Balej

*

*

*