Inspirace baťovskou architekturou

22.04.2015 Individuální bydlení

Marek Jan Štěpán / Ateliér Štěpán
/ L
etošní novinka Freedomků se inspirovala baťovskou architekturou. Podobně jako zlínské půldomky efektivně využívá prostoru.

*

Patrový modul MxS
Patrový Freedomek MxS poskytuje více obytné plochy na stejném půdoryse. Do rozměru 4×11,5 m se vejde více než 60 m2 užitné plochy. Domek má navíc v patře terasu o rozloze 13 m2, rozšiřuje tak nejen vnitřní, ale i venkovní prostor. „Inspirací pro mne byla baťovská architektura a zlínský půldomek, který jsem navštívil a měl možnost v něm i přespat. Tam i u nás jde o efektivní využívání prostoru, zároveň má dům svůj jasný estetický rozměr, promyšlené proporce a kompozici jednotlivých otvorů ve fasádách,“ vysvětluje autor Marek Jan Štěpán.
Největší technickou svízelí podle něj bylo, jak zjednodušit usazování domu na místě. Nejvíce času zabralo vymyslet návaznost obou modulů. Dům je totiž složen z většího modulu M, na kterém leží menší Freedomek S.

Nový patrový model má tři obytné místnosti – dvě v přízemí a jednu v patře. Domov v něm najde pár nebo mladá rodina, případně může sloužit jako ateliér.
Freedomek je modulový dům, který žije a roste se svými obyvateli. Pokud se změní rodinná situace, další modul se stane přirozenou součástí původního Freedomku. Dům je tak možné postupně rozšiřovat.
Patrový model MxS má obytnou plochu 78m², jeho cena se pohybuje od
1 999 000 Kč (bez DPH).

Domek s kůlnou
Na Mezinárodním stavebním veletrhu IBF, který proběhne na brněnském výstavišti od 22. do 25. dubna, se představí další novinka – Freedomek s kůlnou. Rozšíření prostoru je určeno pro sportovně laděné obyvatele nebo třeba kutily. V boční části stavby je možné uskladnit lyže, kolo, sekačku či nářadí. Do konce června mají lidé možnost získat kůlnu napojenou na Freedomek zdarma.
Domek s kůlnou si návštěvníci brněnského výstaviště mohou prohlédnout na volné ploše P. Odsud pak domek poputuje do „freedomkovské osady“
u Mušovských jezer, kde bude k dispozici dalším zájemcům.

Zdroj: tisková zpráva