Freedomek No. 001

10.10.2010 Individuální bydlení

Marek Jan Štěpán,  Jiří Brosch / Atelier Štěpán
Projekt FREEDOMKY spojuje sen o svobodě a ekologické aspekty, nabízí reálnou možnost, jak levně, a přitom kultivovaně bydlet.


V pozadí vzniku stál brněnský návrhář Jiří Brosch. Toužil po malém, praktickém domku, příjemném na bydlení a snadném na údržbu, s nímž by neměl příliš provozních nákladů a jehož pořízení by bylo co nejjednodušší – bez nepříjemných stavebních prací, špíny a starostí. Od počátečních vizí k současnému prvnímu prototypu uplynulo několik let. Základní koncept se však nezměnil: FREEDOMEK není alternativa k prosté obytné buňce ani ke karavanu, s nímž můžete pohodlně cestovat, je to důmyslně koncipovaný dům nevelkých rozměrů, jehož přednostmi jsou promyšlená organizace prostoru, dobré funkční vlastnosti, kvalita provedení i ekologické parametry.
Projekt FREEDOMKY spojuje sen o svobodě a ekologické aspekty, nabízí reálnou možnost, jak levně a přitom kultivovaně bydlet. Svým konceptem v zásadě navazuje na meziválečné teorie Karla Teigeho o podobě minimálního bytu.
Jednopodlažní FREEDOMEK s plochou jednoplášťovou střechou je vysoký 3,2 metrů, velký tak, aby v něm mohl člověk pohodlně přebývat: základní rozměr je 7 metrů na délku a 4 metry na šířku a má 3metrovou sklápěcí terasu. Vnitřní prostor tvoří obytná místnost s kuchyňským koutem, ložnicí a koupelnou s WC o celkové podlahové výměře 24 m2. S ohledem na nevelké rozměry je prostor rozvržen přísně funkčně a vybavení promyšleno do posledních detailů.
V základní verzi je FREEDOMEK zamýšlen pro 1–2 osoby, větší verze ze dvou až čtyř buněk může být využita vícečlennými rodinami. V nejvyšší verzi „soliter“ – s modulem nezávislosti – je energeticky soběstačný. Díky abstraktní architektonické formě se hodí do města, na vesnici i do volné přírody. Je vyroben ze dřeva ve výrobní hale, na místo určení jej převeze tahač a položí na jednoduché základové patky. Použity jsou ekologické materiály.

Typy
Základní verze 7 × 4 m umožňuje řadu dalších variant a dispozičních řešení: typ „garsonka“ 7 × 4 m, typ „1+1“ 11 × 4 m, typy složené. Konstrukce a technické řešení jsou stejné, odlišují se materiály, jednodušším „obalem“, možností levnější fasády nebo vybavení. Domek je navržen na sedmou sněhovou oblast.

STANDARD: pro studenty, startovní bydlení pro mladé manžele, využití v rámci sociálního programu (např. domů na půl cesty, při povodních apod.)
KLASIK: základní varianta
SOLITER: možnost výběru atypického zařízení i vyšší cenové roviny
Zhotovení prototypu pro 1–2 osoby: 2010
Rozměr: 7 × 4 × 3,2 m
Užitná plocha: 24 m2 + 7 m2 terasa
Váha: 9,5 t
Konstrukce, materiály
Nosný systém je lehký skelet z rostlého smrkového dřeva jakostní třídy S10. Svislé i vodorovné nosné dřevěné prvky dílce jsou opláštěné spolupůsobící konstrukční deskou z orientovaných plochých třísek OSB a tvoří plošné dílce (stěnové, podlahový a stropní dílec).
V konstrukci podlahy je umístěn vodorovný nosný rám pro roznesení váhy na bodové základy a pro zavěšení při montážním stavu. Freedomek stojí na základových patkách šroubovaných do země. Střecha je jednoplášťová nevětraná s hydroizolační vrstvou fólie z měkčeného PVC-P, fasáda je z vodorovných dubových latí. Okna jsou dřevohliníková, hlavní posuvné okno je posuvné. Interiér je kompaktní z dubu (podlaha, stěny, strop), do ní jsou vkládány barevně odlišené niky – kuchyňská, spací a krbová. Interiér je osvětlen LED světly a ozvučen.
Spolupráce Jan Martínek, Jakub Staník, Barbora Barathová, Petr Hradil, Michal Schwáb, Tomáš Jurák, František Brychta, Anne Schaufuss.
Produkce: Jiří Brosch, výrobce: H-střechy, generální partner: Koryna (vybavení interiéru).

Zdroj: PR Klinika

*

V rámci projektu Architecture Week představil Atelier Štěpán svůj první prototyp z roku 2010 na výstavě Modulové bydlení (Václavském náměstí) do 18. října. Domek 7. 10. slavnostně pokřtil historik architektury Zdeněk Lukeš.

Dokument z výroby: http://www.youtube.com/watch?v=qq06dfXAM4o&feature=related