Dům pro Janu

24.10.2019 Individuální bydlení, Soutěže

Vojtěch Tecl / VŠUP, vedoucí práce Ivan Kroupa, Jana Moravcová
Dům pro jednoho člověka ve svažité džungli mezi rodinnými domy
a průmyslovými objekty.

*

V souvislosti s oceněním Ivana Kroupy Ministerstvem kultury ČR za přínos
v oblasti architektury připomínáme také jeho pedagogickou činnost na VŠUP.
Projekt zpracovaný pod jeho vedením se umístil mezi finalisty v soutěži Bydlení IQ, kterou náš web po několik let pořádal.

*

Hodnocení poroty: Vojtěch Tecl nakreslil dům pro Janu. Počítám, že Jana ráda plave. A taky asi ráda vysedává pod domem. Odhaduji, že Jana nemá děti, auto ani televizi. Dům pro Janu patřil k těm nejlepším rodinným domům v soutěži. Dům má zapamatovatelný tvar. Hlavně ten orientovaný do a po svahu. Díky použité grafice je návrh místy sice hůře čitelný, zato však nepřehlédnutelný. Fajn je i výklopné molo. Jako na hradě. Dům vytváří dojem bezpečí. Místa, kde Jana v poklidu přečká strachy vynořující se z houštin, které obklopují dům. Návrh je zřejmě na počítači nejen prezentovaný, ale
i vymýšlený. Možná proto místy absentuje pečlivější práci s měřítkem. A jenom by mě ještě zajímalo, jak se Jana dostane na terasu za postelí?

*

Zadání
Dům pro jednoho konkrétního člověka. V mém případě pro Janu. Místem je Praha, Braník, Nad Belárií. V současné době neobydlený prales mezi rodinnými domy a průmyslovými objekty.

Návrh
Dům ve svažité džungli mimo civilizaci. Dům s dvacet pět metrů dlouhým bazénem. Dům, nad kterým je přehled. Dům tak trochu nad terénem. Dům, ze kterého je jednoduché dostat se ven. Dům pro Janu.

Autorská zpráva