Dům na zlomu

26.06.2018 Individuální bydlení

Jan Hora, Jan Veisser, Barbora Zmeková / ORA
/ Studie novostavby domu v Suchohrdlech na jižní Moravě vytváří dojem několika sklepů navršených na sobě, v různých úrovních.

*

Usazení domu se přizpůsobuje nesmírně složitému pozemku. Ten je na poměrně malé ploše převýšen o 11 metrů. Svah není plynulý, v minulosti bylo odtěženo velké množství zeminy. Svah (prakticky stěna) teď není nijak zajištěn.

Dům je usazen při severní straně pozemku. Zády zajišťuje svah a vytváří část odebrané hmoty. Stavba je navržena jako částečně zapuštěná do terénu se zelenou střechou. Konceptem stavby je splývání a vykukování. Shora ze svahu je dům takřka neviditelný. Svah se přelévá na jeho střechu a nedá se rozeznat, kde končí krajina a kde začíná dům. Zespodu naopak vynikne hmota, která se vypíná směrem k výhledu.

Dům je definován soustavou kleneb, které se propisují i do fasády. Jednotlivé pokoje/komnaty jsou jako kukátka namířená směrem na Znojmo. Vytváříme dojem několika sklepů navršených na sobě, několika sklepů vyhloubených
v různých úrovních.

Jde o současnou stavbu, která nabízí současný komfort obývání, ale zároveň se snaží organicky splynout s okolní krajinou. Jako by někdo odkrojil kus svahu a obnažil jeho vnitřnosti.

Dům obepíná soukromý dvorek, který je položen nad cestou, takže poskytuje soukromí, a zároveň výhled. Po střeše domu je možné vystoupat až na vrchol svahu, kde se nachází rodinný vinohrad. Sklizeň se výtahem transportuje rovnou do lisovny. Z lisovny je to pak jen pár kroků do hodovní místnosti. Hrozny se tedy v jednom místě pěstují, sklízejí, lisují. A víno se pak zde hlavně i pije!

Užitná plocha 320 m2.

Autorská zpráva

*

*

*

*