Zahradní zákoutí / 3

12.01.2011 Zahrady a bazény

Závěrečná prezentace originálních zákoutí zahradních architektů na výstavě v Tatton parku v Manchesteru nás zavede do staré Anglie, lesní zahrady i do záhrobí.

Další výběr z nepřeberného množství vzorových zákoutí od jednotlivých architektů a ateliérů nám v třetím dílu představují zahradní architektky z Prahy, které výstavy s tematikou zahrad pravidelně navštěvují.

*

Posezení
Expozice, jejímž centrálním prvkem bylo posezení, nebyla (co se týče designu) výjimečná, ale zaujalo nás barevné provedení. Barva dlažby a křesel z umělého ratanu byla zohledněna při výběru trvalek a dřevin a výsledný dojem je dokonalý. Mezi stříbřitými a tmavě fialovými tóny také vystupují červené květy.

Na špici
Zákoutí s červeným akcentem opět krásně dokazuje, že barevné materiály použité v zahradě celkovou kompozici osvěží. Červený „koberec“ má celoroční působnost, a i když během vegetace jeho účinek možná trochu zaniká, v zimě půjde o důležitý komponent. Všimněte si jahod, které vyplňují prostor mezi trámy: názorně prezentují, že produkční a okrasná zahrada mohou být úspěšně propojeny.

Lebky
„Zahrada křišťálové lebky“ musela v pozitivním či negativním smyslu ohromit snad každého návštěvníka výstavy. Inspirace záhrobím a haaloweenskými oslavami přímo čišela z každého prvku expozice – od lebek na zdech, černých stěn a černé dlažby až po volbu rostlin. Především barevnost rostlinného materiálu byla výjimečná, neboť v sortimentu lze najít pouze omezené množství trvalek a dřevin s takto tmavým olistěním. Popsaná zahrada je inspirací pro všechny, kteří se nebojí nových, šokujících věcí a extrémních řešení.

Anglická
Další z typicky anglických expozic je kombinací cihlových zídek, dokonalého anglického trávníku a centrálního vodního prvku. Zahrada má velmi reprezentativní ráz, který podtrhuje osová souměrnost a stříhané buxusové keře. Také výběr zahradního nábytku na malé zpevněné ploše odpovídá spíše klasičtější formě zahrady. Líbí se nám, jak vtipně a s lehkostí lze prezentovat příslušnost k národu.

Pergola s fialovými závěsy
Netradiční pojetí odpočívadla pod vzdušnou terasou nás zaujalo především dokonalým barevným sladěním všech prvků. Hlavní tón tu udává barva látek, které jsou volně prověšeny mezi jednotlivými trámy pergoly. Zastoupeny jsou hlavně studené barvy (bílá, modrá, fialová) a materiál je lehký, vzdušný. Mezi centrálními sloupky pergoly je zavěšena houpací síť, kterou stíní rozvěšené látky. Rostlinný doprovod tvoří hlavně trvalkové výsadby v oblázkových záhonech. Barvy květů a listů korespondují se závěsy. Pro oživení jsou do prostoru rozmístěny drobné plastiky a kamenná koule, po které volně stéká voda do oblázkové plochy. Za inovativní považujeme nápad s pruhy látek v pergole, neboť se v případě špatného počasí dají lehce sundat a uschovat. Také stín, který vrhají, je příjemný – rozptýlený.

Produkční
Jedna z mála prezentovaných produkčních zahrad sestávala z centrálního kruhového záhonu, ke kterému přiléhal dřevěný altán. V záhonu byly použity okrasné formy zeleniny – okrasné zelí a saláty, červená rebarbora a další. Kromě rostlin v záhonu byla u obvodové cihlové zdi instalována vertikální sestava truhlíků s bylinkami a jahodníkem. Popsané zákoutí je důkazem, že upravený zeleninový záhon může být pěknou podívanou, a zároveň bude plnit svou užitkovou funkci. Také konstrukce vertikálních truhlíků je přínosným nápadem, který je možné využít pro pěstování rostlin na stísněných prostorách teras a balkónů.

Lesní
Přírodní lesní zahrada „Moor Work“ je inspirována vřesovými porosty z kopců a pahorků celé Anglie. Z vřesového koberce, stejně jako v reálné krajině, vystupují štíhlé kmeny bříz. Součástí expozice byl také úzký potok, který se dal přejít po dřevěném můstku. Jednoduchá kamenná cesta zavedla návštěvníky k odpočívadlu ukrytému mezi suchými kamennými zídkami. Při posezení na půlkruhové lavici zapuštěné do zídky mohli návštěvníci naslouchat šumění vody, která přepadávala do potoka. Inspirace okolní krajinou působí v zahradách vždy dobře a přirozeně. Zvláště pro naše podhorské a horské oblasti, kde mezi jednotlivými chalupami chybí oplocení, je takové řešení optimální.

Lenka Musilová a Pavlína Elfová / LIVING IN GREEN
Foto autorky

*

*