Zahradní zákoutí / 1

14.01.2011 Zahrady a bazény

Zima je vhodným obdobím pro řešení projektu zahrady, aby se hned na jaře mohlo začít s realizací. Inspiraci nabízí výstava RHS Show v Tatton parku v Manchesteru.

Stejně jako každý rok, i v létě 2010 jsme navštívily nejrůznější výstavy z oboru zahradní architektury. Nejenže nás to baví, ale zároveň na nich hledáme inspiraci, abychom mohly přinášet nevšední moderní řešení do zahrad a teras u nás.
Na poslední výstavě RHS Show v Tatton parku v Manchesteru bylo opět k vidění nepřeberné množství vzorových zákoutí od jednotlivých zahradních architektů a ateliérů. V rámci soutěže o nejhezčí zahradní kompozici mohli diváci shlédnout řadu netradičních kreací, mnohdy s nevšedními prvky a kombinacemi.
V následujících třech pokračování přinášíme ochutnávku z výstavy, kterou se snažíme prezentovat formou komentářů a fotografií. Doufáme, že inspiraci využijete při tvorbě malebných zákoutí třeba ve vaší zahradě.
Zahradám a zákoutím jsme daly „pracovní“ názvy, které vyjadřují naše pocity z návštěvy…

Skleněný altán
Moderní, čisté linie a křišťálově průzračné sklo charakterizují expozici „Breathe“. Kromě vybraného designu architekti názvem připomínají také význam rostlin při přeměně oxidu uhličitého na potřebný kyslík. Na výstavním prostoru se ve strohých pravoúhlých liniích střídají dlažba, trávník, vodní plocha a záhony. Centrálním prvkem je skleněný altán umístěný v objetí vodní hladiny. Doprovodné výsadby jsou strohé a vyrůstají z bílých oblázků.
Takové řešení zahrady se stylově hodí k moderním domům, kde bude geometrie linií odpovídat architektonickému řešení domu. Skleněný altán byl zajímavým prvkem, který jistě zaujal každého návštěvníka zahrady.

Zhulená
V první řadě je nutno říct, že se jednalo o naprosto odlišné a šokující řešení. Prezentace byla rozdělena do čtyř oddělených, a přesto citlivě propojených částí. Dělicími prvky se stal skleník vyplněný slámou a stěna obložená kovem. Celá kompozice proto měla mnoho tváří, úhel pohledu, který si návštěvník zvolil. Zajímavé bylo použití pestrých a lesklých materiálů – hlavně skla a černého uhlí – v kontrastu obyčejných přírodnin, jako je stoh slámy. Právě barevnost a použití netradičních materiálů často v našich kompozicích chybí, a i když forma upozornění na tento problém byla zvolena možná přehnaně, nezatracujme toto nekonvenční řešení.

Vodní roh
Naprosto čisté a moderní řešení, z kterého jsme získaly pocit, že přírodu máme pevně v rukou, je zákoutí s bílou terasou. V řešení je použito mnoho netradičních prvků. V rohu za křeslem si povšimněte vloženého zrcadla, které prohlubuje celý prostor zákoutí. Zajímavý je „barový pultík“ obložený zrcadlem, po němž stéká voda do spodní části. Celé sezení je „na vodě“, protože ta vytéká zpod bílé terasy. Líbí se nám pojetí myšlenky obývacího pokoje bez střechy.

Železnice
Velmi nás zaujalo řešení, z něhož jasně čiší motiv, i přesto, že znaky železnice jsou zde jen naznačeny. Je neuvěřitelné, jak se tvůrcům povedlo kombinací zdí, temných vodních ploch a porostů, které připomínají směsici plevele ze škarpy, navodit atmosféru železniční trati. Vezměme si příklad z kompozice, která je skutečně maximálně autentická, a snažme se každým detailem navodit v návštěvníkovi konkrétní pocit.

Džungle
Toto zákoutí jako by vypadlo z indonéské džungle. Hlavním prvkem je bujný bambusový porost, kterým prochází štěrková cesta s dřevěnými pražci. Návštěvníka zákoutí překvapí také dvě drátěné sochy zvířat, které jsou umístěny mezi rostlinami. Velmi cenný je zvukový efekt bambusového houští, které při slabém vánku jemně ševelí. Popsanou úpravu lze vybudovat v přírodně laděných zahradách jako originální skryté posezení.

Zrcadla
Motiv vertikální zahrady je doplněn zrcadly, a tak působí, jako by byl celý prostor „vytapetován“. V tomto případě nejde přímo o vertikální zahradu – efekt byl vytvořen pomocí travin v květináčích, které jsou na sebe pouze naskládané. Posezení je zasazeno mezi trvalky a traviny, jejichž květy a listy jsou podobných odstínů. Zajímavý je kontrast, a sladění zároveň – myslíme tím použití hranaté betonové dlažby v těsné blízkosti kamenných valounů nebo použití světle zelených travin vedle tmavě červených odrůd (možná až černě působících).

Lenka Musilová a Pavlína Elfová / LIVING IN GREEN
Foto autorky