Rodinné bazény

02.02.2011 Zahrady a bazény

Přemýšlíte o stavbě bazénu? Je vhodnější bazén na zahradě, nebo uvnitř domu? Vyplatí se dražší materiály? Kdy je provoz bazénu nejméně nákladný?

Pro mnohé stavebníky rodinných domů je vlastní bazén nedílnou součástí snu, který si chtějí splnit. Představa ponoření do chladivé vody v letních vedrech je určitě lákavá, stejně jako možnost zaplavat si, kdykoliv si člověk zamane. Je ale bazén vhodná investice, nebo je příliš nákladný a náročný na provoz, takže se rodině nevyplatí? Pořídit si raději bazén levnější, anebo dražší s dlouhou životností?

Na takové otázky si každý nejlépe odpoví sám, když přehodnotí své priority; pro každou rodinu je totiž vhodné jiné řešení. Ještě před stavbou bazénu je dobré uvědomit si, jaký životní styl preferují jednotliví členové rodiny, zda opravdu budou relaxovat pravidelně, anebo je bazén pouze symbolem luxusu a po pár týdnech zůstane opuštěný…

Rodina trávící dovolenou a víkendy cestováním nevyužije bazén natolik, aby se nákladné řešení vyplatilo. Velmi levné bazény budou příjemným doplňkem zahrady, jestliže máte malé děti a bazén chcete využívat především pro jejich osvěžení v teplých letních dnech, ale sami dáváte přednost spíše jiným aktivitám. Děti rostou velmi rychle  a za pár let možná dají přednost společnému koupání s kamarády v nedalekém aquaparku s tobogánem.
Naopak pro sportovně založenou rodinu se může stát plavání každodenní samozřejmostí, pro ni je pak optimální bazén s vyhřívanou vodou, připravený k okamžitému použití celoročně. V takovém případě má smysl i vyšší vstupní investice a dlouhá životnost bazénu.

Vnitřní bazény

Pečlivá rozvaha o skutečných vlastních potřebách vás přivede také k rozhodnutí, zda bazén umístit na zahradě, anebo uvnitř domu. Pro někoho je koupání smysluplné jen v letních měsících jako doplněk života na zahradě, jiný si chce naopak tento zdravý sport  dopřávat také v zimě.

Vnitřní bazén je ale jedním z provozů, který by nikdy neměl navazovat přímo na interiéry domu. Na fotografiích bývá sice průhled otevřenou stěnou z obývacího pokoje na bazén velmi efektní, ale stálá vlhkost vzduchu nasyceného chemikáliemi může způsobit velmi závažné poruchy stavebních konstrukcích. Prostor s bazénem vyžaduje náročné větrání a speciální výběr materiálů, provoz by tedy měl být řešen zcela odděleně od vlastního bydlení. Optické propojení s obytným prostorem může zajistit pevná skleněná stěna (parotěsně izolovaná), ale vstup má být řešen odjinud. Logické je propojení bazénu s dalšími provozy pro sport a relaxaci – saunou, posilovnou apod. Začlenění bazénu do dispozice a konstrukčnímu řešení je zapotřebí věnovat zvýšenou pozornost už ve fázi projektu. Navíc je třeba počítat s tím, že technologie potřebná pro větrání, vyhřívání a správný provoz celého zařízení je většinou nákladnější než stavba samotného bazénu.

Bylo by krátkozraké postavit uvnitř domu levný bazén s krátkou životností a za pár let ho měnit. Přestavba by se dotkla celé konstrukce a výsledné náklady by se nesmyslně násobily. Vyplatí se tedy dražší typy bazénů: mezi nejkvalitnější s nejvyšší životností určitě patří výrobky z nerezové oceli. Nezanedbatelný není ani fakt, že jejich hladký homogenní povrch se snadno udržuje v čistotě a není líhní pro plísně či bakterie.

Nezbytným doplňkem vnitřních bazénů je hygienické zázemí – toaleta a sprcha. Při propojení se zahradou je možné uvažovat také o malé kuchyňce pro venkovní grilování nebo o skladu zahradního nábytku.

Vnitřní povrchy všech konstrukcí by měly být z materiálů odolných vodě, stálé vlhkosti a chemikáliím. Vhodné jsou cementové omítky, optimální je například Pandomo nebo Tadelakt (omyvatelný marocký štuk). Pod keramické obklady se pokládá hydroizolace stejně jako na podlahy, zvláště na stěnách v přímé blízkosti bazénu, kam dopadá cákající voda.
Na podlahy se nedoporučují materiály, na kterých mokré chodidlo snadno uklouzne (nebezpečí úrazu), dlažby by měly mít protiskluznou úpravu. K lité podlaze – přestože je hladká – většinou chodidlo přilne a neklouže. Možné je využít také podlahy dřevěné, ale pouze roštové, aby dřevo vysychalo ze všech stran. Vhodnější jsou samozřejmě dřeviny tropické, které vlhku lépe odolávají.

Bazény na zahradě

Také venkovní bazén se vybírá podle nároků, jaké máte na jeho životnost. Bazén zahloubený pod úroveň terénu, obklopený náročnými úpravami povrchů v bezprostředním okolí a zakomponovaný do harmonické podoby zahrady předpokládá mnohem delší životnost než bazén, který postavíte někam do kouta – na pár nejbližších let dětem pro radost. Pro takové využití se dnes dají zakoupit nafukovací bazény (kruhové o průměru 2,5 m nebo obdélníkové 3 m dlouhé) za ceny už kolem 600–700 Kč, nebo levné nadzemní bazény za ceny od 3 tisíc.

U bazénů zapuštěných se uvažuje o větší investici. Materiálů a technologií výstavby je velké množství, vyplatí se vždy informovat se u výrobců nebo dovozců nejenom na cenu, ale také na životnost, možnosti oprav, způsob údržby a dostupné doplňky pro provoz a úpravu vody.

Plastové bazény se svařují z polypropylenových desek o síle 5 mm, jejich ceny rostou v závislosti na rozměrech od 15 tisíc. Laminátové bazény jsou vyrobeny postupným přidáváním skelné tkaniny prosycované pryskyřicí, ceny se pohybují v rozmezí 7,5 tisíce až 100 tisíc korun.
Zapuštěné bazény mohou být konstruovány také pomocí fólie, výhodou je možnost vytvořit téměř jakýkoliv tvar podle přání zákazníka. Hydroizolační fólie 1,5 mm silné jsou vyrobeny z měkčeného PVC vyztuženého pevnou polyesterovou sítí. Vyznačují se dlouhou životností (cca 30 let), vysokou pevností a tvarovou flexibilitou, fólie se používá v několika barevných provedeních. Nosná konstrukce těchto bazénů je různá – levnější plechová, železobetonová nebo betonovaná do ztraceného bednění, ale stát se jí může také konstrukce staršího, už nefunkčního nebo problematického bazénu.
Opět – stejně jako u bazénů vnitřních – o něco nákladnějším, ale nejtrvalejším řešením je bazén z nerezové oceli.

Pro bezprostřední okolí  se také u venkovního bazénu musí počítat s neklouzavým povrchem, dlažba bude mít protiskluznou úpravu. Ještě vhodnější jsou paluby z dřevěných roštů, ty se na slunci tolik nerozpálí jako dlažba a jsou velmi příjemné na dotek bosé nohy.

S výstavbou venkovního bazénu se často setkáváme s otázkou, zda na jeho stavbu je potřeba stavební povolení. Podle stavebního zákona se bazény do plochy 16 m2 vyřizují formou ohlášení drobné stavby, nad tuto plochu se musí zažádat o stavební povolení.

Úspory při provozu

Do letních venkovních bazénů se voda nepřihřívá, ale využití je omezeno na nejteplejší dny v roce. Částečně se tato doba prodlouží přístřeškem, který vytvoří uzavřené mikroklima a zabrání rychlému unikání tepla z vody v chladnějších dnech nebo v noci. Výhodou je také ochrana proti mechanickým nečistotám (listí za stromů apod.) a zabezpečení před pádem do vody malých dětí, které zůstanou na zahradě chvíli bez rodičů. Někomu ale může být plavání pod nízkou klenbou přístřešku nepříjemné. Stejnou službu v běžně vysokém prostoru poskytne například nevytápěná zimní zahrada, která je přistavěna k domu; tady je možné využít i přihřívání vody solárním kolektorem umístěným na střeše. Předpokladem umístění bazénu je ale perfektně vyřešené větrání zimní zahrady.

Zcela jinou možností je celoroční plavání ve venkovním termálním bazénu s vyhřívanou vodou. Voda se vyhřeje jen při počátečním uvedení do provozu a pak se pouze slabě dohřívá. Bazén však musí být osazen do tepelně izolovaného kabinetu a mít účinný termokryt izolující a chránící vodní hladinu. Teplota vody se dá nastavit podle sezony a počasí (v létě na 25 °C, v zimě třeba na 37 až 39 °C). Plavání v zimní přírodě má svoje kouzlo a pro finanční úspory je nezanedbatelný fakt, že odpadá veškerá nákladná technologie (na vytápění a větrání vnitřního prostoru) potřebná při umístění bazénu uvnitř domu.

Bazén do venkovské zahrady?

K modernímu domu si kultivovaně postavený bazén dokážeme snadno představit, zvláště když se okolí bazénu přizpůsobí celkovému pojetí zahrady. V přírodním nebo venkovském prostředí ale může bazén pravidelného tvaru působit příliš tvrdě, cizorodě. Naopak oživit a dotvořit romantickou atmosféru pomůže zahradní koupací jezírko: z jedné strany zarostlými břehy navazuje na rostlinné společenství zahrady, na straně opačné stačí nenápadná malá „pláž“ z dřevěné paluby, dokonce ani subtilní výstupní žebřík tento dojem příliš nenaruší.

Nespornou výhodou koupacích jezírek je vyloučení chemie. Cirkulaci vody a filtraci zajistíme buď mechanickou čističkou a vhodnými rostlinami přímo v jezírku, nebo zvolíme kořenovou čističku. Součástí koupacího jezírka může být také oddělený čisticí rybníček, kde se voda zbaví nečistot a přetéká zpět do koupací části. Kořenové čističky jsou založeny na přirozeném chování přírody, znečistěná voda pomalu protéká vhodným podložím, kde žijí prospěšné bakterie. Čerpadlo vodu pomalu prohání kolem dokola a do jezírka se vrací křišťálově čistá, zdravotně nezávadná voda. Bez jediné chemické tablety.

Ke koupání se jezírko sice využije pouze v letních dnech, ale po zbytek roku poskytuje radost jako okrasný doplněk zahrady, na větších jezírcích se dá v zimě třeba i bruslit.

-věk

Foto Jaroslav Hejzlar, Jana Labuťová a Jiří Vaněk, Iveta Kopicová, Ester Havlová, Andrea Lhotáková, Pavel Štecha a Robert Žákovič