Jezírko, nebo bazén?

04.01.2010 Zahrady a bazény

Přírodní jezírko (biotop) působí v zahradě přirozeně a čištění jeho vody probíhá bez chemikálií. Může být okrasné, ale i ke koupání.

Komerční prezentace

Zimní období je vhodný čas k plánování, jak na jaře začít kultivovat svoji zahradu. Aby v létě sloužila k plné spokojenosti dětí i dospělých, možná budete přemýšlet také o koupání.  Rozhodování, zda si na zahradu pořídit bazén, či jezírko, je velmi individuální, záleží na podobě zahrady a osobních představách majitele domu. Někomu představa přírodního koupání s faunou a flórou není příjemná a pořídí si jenom okrasné jezírko, jiného zase děsí chemie bazénů, takže přírodní koupací jezírko odpovídá lépe jeho naturelu.

V každém případě koupací jezírko působí v zeleni přirozeněji než bazén, jeho vzhled se stejně jako zahrada mění s ročním obdobím a pohled na něj potěší. V zimě se nemusí vypouštět, na zamrzlé hladině větších jezírek dokonce můžeme bruslit. A především – čištění vody probíhá přírodní cestou bez chemikálií.

Vhodné místo a velikost

Pro přírodní jezírko – biotop – je velmi důležité najít na zahradě vhodné místo. Potřebuje dostatečně velkou plochu, kam svítí slunce, ale jenom 4 až 6 hodin denně. Slunci celý den vystavená a příliš přehřívaná voda by v létě neprospívala vodním živočichům ani lidem, tvořilo by se v ní velké množství řas. Pro částečné zastínění jezírka jsou optimální stromy, jejichž listí neopadává už v průběhu léta, napadané listí by se ve vodě rozkládalo a znehodnocovalo vodu škodlivými látkami. Na podzim musíme listí z hladiny pečlivě vysbírat.

Velikost plochy jezírka se doporučuje minimálně 10 m². A především musí být dostatečně hluboké, zvláště pokud v něm plánujeme i vodní živočichy. Život do jezírka určitě patří a ryby jsou účinnou ochranou před líhní komárů. Aby se rybám v jezírku dobře dařilo, budou potřebovat útočiště v parných letních dnech, nebo naopak v období mrazů. Nejhlubší místo v jezírku musí mít alespoň metr, spíš více, v létě se v něm bude držet chladnější voda a v zimě taková hloubka nezamrzne, udrží si teplotu kolem 4 ˚C. Jezírko pak bez potíží překlene i zimní období, pro bezpečné přezimování vodních živočichů taková teplota stačí.

Čištění

Břeh koupacího jezírka může mít na jedné straně pevný okraj s pohodlným vstupem do hloubky, například kamenný se schůdky nebo nerezovým žebříkem, na který naváže „pláž“ pro slunění. Příjemná na dotek je paluba z tropického dřeva, položená v podobě roštu na podklad. Na opačné straně jezírka bývá břeh zarostlý vhodnými vodními rostlinami a pod zelení se ukrývá filtrovací systém.

Cirkulaci vody a filtraci zajistíme buď mechanickou čističkou a vhodnými rostlinami přímo v jezírku, nebo zvolíme kořenovou čističku. Součástí koupacího jezírka bývá i oddělený čisticí rybníček, kde se voda čistí a přetéká zpět do koupací části. Kořenové čističky jsou založeny na přirozeném chování přírody, znečistěná voda protéká pomalu vhodným podložím (zeolit), kde mohou žít prospěšné bakterie. Čerpadlo vodu pomalu prohání kolem dokola a do jezírka se vrací opět křišťálově čistá, zdravotně nezávadná voda. Bez jediné chemické tablety.

Příprava jezírka

Jezírko můžeme budovat prakticky kdykoliv od jara od podzimu, dokud jsou dny dostatečně teplé. Jaro je určitě nejvhodnější, pokud si chceme jezírko s rostlinami užívat co nejdříve.

Koupací jezírko lze samozřejmě i vybetonovat, ale mnohem častěji se využívají předpřipravené plastové odlitky, nebo se jezírko vytvoří pomocí bazénové fólie.

Plastové odlitky v různých tvarech jsou pevné, odolné vůči proražení a hlodavcům, snadno a rychle se instalují. Nevýhodou jsou jejich rozměry – většinou se vyrábějí s nedostatečnou hloubkou. Dalším omezením je předem daný (a příliš pravidelný) tvar. Jámu na takové jezírko musíme kopat přesně a při zabudování vaničky ji kontrolovat pomocí vodováhy.

Pokud použijeme bazénovou fólii, nejsme omezováni ničím, ani velikostí, tvarem či hloubkou jezírka. Vše záleží na možnostech zahrady a fantazii jejího majitele nebo zahradního architekta.

K dostání jsou fólie v různých tloušťkách od 0,5 mm do 15 mm, doporučuje se co nejsilnější, bude lépe odolná vůči mechanickému poškození. Při výběru dbáme i na to, aby fólie byla odolná vůči UV paprskům, neobsahovala škodlivé látky a byla mrazuvzdorná (nevhodné jsou fólie s podílem textilních vláken nebo slisované; promrzají, takže se poškodí a následně netěsní). Někdy je nutno podložit fólii ještě geotextilií. Používáme ji tam, kde je potřeba překrýt ostré hrany a výčnělky v jámě, nebo tam, kde je vyšší výskyt hlodavců, kteří by mohli samotnou fólii poškodit.

Vhodné jsou PVC a PE fólie, nejvhodnější se jeví EPDM (syntetický kaučuk) pro svou dlouhou životnost, odolnost proti mechanickému namáhání a elastičnost, díky které dobře kopíruje členité tvary dna a břehů jezírka. Povrch hydroizolace v hlubších částech není třeba pokrývat, v brouzdalištích a na březích je možno použít na pokrytí povrchu praný kačírek.

Fólii musíme koupit dostatečně velkou, přesahuje přes okraje jezírka a je nutno počítat také s tím, že se při instalaci nevyhneme vzniku záhybů. Fólii klademe lehce a bez zbytečného natahování, abychom ji nepoškodili, v teplých dnech má lepší a větší rozpínavost. Na výpočet množství nabízíme malý trik: 1 × šířka + 2 × hloubka = rozměr jedné strany, 1 × délka + 2 × hloubka = rozměr druhé strany. Pokud budujeme jezírko o šířce 4 metry, délce 6 metrů a hloubce 1 m, výpočet potřebného rozměru fólie je následující:

4 × 2 × 1 = 8
6 × 2 × 1 =12

Potřebujeme tedy fólii o rozměrech minimálně 8 × 12 m.

Dokončení biotopu

Poté, co osadíme fólii, případně vaničku, připravíme dno jezírka. Mělo by být tvořeno hrubším pískem nebo malými oblázky. Větší oblázky využijeme na stěny jezírka, které nesmějí být příliš strmé. Jezírko pak naplňujeme vodou velmi pozvolna a malým proudem zhruba do dvou třetin. Potom přichází na řadu úprava vody, instalace filtrů, čerpadla nebo vodotrysků. Až si všechno „sedne“, osázíme mělčinu i břehy rostlinami a úplně nakonec nastěhujeme rybičky.

K výsadbě regenerační zóny lze použít většinu vodních a bahenních rostlin vhodných do našich klimatických podmínek kromě rostlin s tvrdými silnými oddenky (rákos nebo bambus), které mohou poškodit hydroizolaci.

Biologické čištění vody začne být plně funkční teprve poté, co rostliny v regenerační zóně dostatečně narostou – bývá to většinou za rok po jejich vysazení.

Foto Jaroslav Hejzlar a Acre