Jaké tepelné čerpadlo zvolit?

26.08.2017 Vytápění, větrání, úprava vzduchu

Tepelná čerpadla jsou levným zdrojem tepla a v ČR se instalují stále více. Jednotlivé typy se od sebe odlišují zdrojem energie, který mění v teplo. Může jím být voda, vzduch či geotermální teplo.

*

Komerční prezentace

*

Univerzální tepelné čerpadlo bohužel neexistuje. Záleží na dostupném prostoru, na povětrnostních podmínkách, generovaném objemu tepla i na tom, zda má čerpadlo ohřívat jen vzduch, nebo i vodu. A také na penězích, které můžete do tepelného čerpadla investovat.

Typy tepelných čerpadel

  1. Vzduch/vzduch – výhodou je nízká pořizovací cena, jednoduchá instalace a možnost využití čerpadla i ke klimatizaci. Zařízení ovšem neumí distribuovat teplo rovnoměrně do více místností ani ohřívat vodu. Navíc v zimě klesá jeho výkon. Avšak právě pro uvedené vlastnosti je oblíbené majiteli rekreačních budov.
  2. Vzduch/voda – systém, který dokáže šířit teplo do více místností prostřednictvím podlahového topení či radiátorů. Také ohřívá vodu (i ve venkovním bazénu), ovládá režim chlazení a práci s fotovoltaikou. Ale rovněž nestačí na velmi nízké zimní teploty. Náklady na provoz jsou tedy vyšší a životnost kratší.
  3. Voda/voda – robustnější, spíše komerční řešení zajišťující nejvyšší objem tepla při minimální spotřebě energie. Potřebuje však dostatek spodní vody či geotermální vody a je třeba počítat s vyššími náklady na servis.
  4. Země (plocha) / voda – vyžaduje pozemek 200 až 400 m². Pořizovací náklady jsou téměř totožné s čerpadly pracujícími na vstupu se vzduchem, ale spotřeba elektřiny klesá až o 30 %.  Na jaře a v létě je toto čerpadlo navíc využitelné pro ohřev teplé vody či vody v bazénu.
  5. Země (větrací komora) / vzduch – čerpadlo využívající odpadní teplo, s vysokým výkonem, ale jen pro nízkoenergetické domy.
  6. Země (vrt) / voda – čerpadlo s vyššími pořizovacími náklady, které se však hodí téměř kamkoli a podává stabilní výkon s nízkými nároky na energii.
  7. Země (vodní plocha) / voda – vyskytuje se zřídka, protože vyžaduje bezprostřední blízkost vodní plochy. Má relativně nízké pořizovací
    i provozní náklady.

K nejlepšímu modelu právě pro vaše podmínky se dopracujete už za 2 minuty pomocí interaktivního průvodce výběrem tepelného čerpadla. Chcete-li zároveň cenovou kalkulaci, zadejte do výpočtu svůj kontakt. Obdržíte ji co nejdříve.
Další informace získáte na bezplatné lince zákaznické podpory společnosti IVT Tepelná čerpadla – číslo 800 488 488.

Ilustrační foto Jaroslav Hejzlar