Jak na bytové jádro

05.05.2009 Interiéry, Přestavby

Samotným nahrazením umakartových stěn nebude koupelna provozně lépe fungovat, pokud do dispozice nezasáhnete razantněji.  Ale nemusíte vždycky bourat panely.

Problémy bytového jádra v panelácích můžeme základně rozdělit na ty, které jsou technického rázu (prohnívající umakartové stěny, chátrající instalace), a dispoziční, dané velikostí hygienického zázemí a jeho návazností na ostatní místnosti.

K modernizaci bytu a odstranění jádra většinou obyvatele bytu přivede špatný technický stav a touha po kvalitnějším prostředí pro hygienu. Po vybourání umakartových stěn se nové příčky volí z lehkých materiálů (sádrokartonové desky, pórobetonové tvárnice), zděné příčky ve více patrech by mohly narušit statickou rovnováhu panelového domu a stavební úřady je z tohoto důvodu většinou nepovolují.

Náhrada umakartu za nové příčky umožní obložení nových stěn, při stavbě se současně mění i sanitární vybavení a majitelé bytu přemýšlejí, jestli svou koupelnu nezařídit trochu jinak, lépe. Na našem trhu se přece objevují zcela nové vany, sprchové kouty, krásná umyvadla. V časopisech a na webových stránkách ale najdete i spoustu špatných rad, které mohou provoz vaší koupelny zkomplikovat – za hodně peněz získáte málo muziky. Klasické bytové jádro totiž řešili před lety odborníci a nevalné dispoziční řešení je dáno především plochou a návaznostmi, které museli respektovat. Těžko na stejném půdoryse dokážete koupelnu zařídit lépe. Pokud chcete provoz koupelny změnit opravdu k lepšímu, budete muset zasáhnout i do dispozice bytu.

Poměrně snadno se celá dispozice mění u konstrukčních systémů s rozponem příčných stěn 6 m. Častěji jsou ale rozpony menší (420, 360, 300 nebo 240 cm) a zdánlivé příčky jsou staticky propojeny s celým konstrukčním systémem. K jejich vybourání potřebujete posudek statika. A také nezapomeňte, že instalační šachta je neměnná, tu musíte v každém případě zachovat. Změny dispozičního řešení doporučujeme řešit s architektem, rady odborníků vám mohou ušetřit zbytečné investice. Možná se najde i méně „bolestné“ řešení než vyřezávání panelů švédskými pilami.

Nejstarší bytová jádra

Velmi rozšířené bytové jádro B3 se vkládalo do paneláků od roku 1961 až do počátku 80. let, najdeme ho v konstrukčních systémech G57 a T 06B.  Typický je průchod přes WC a koupelnu z předsíně až do kuchyně. Průchozí koupelna neměla dostatek místa na osazení umyvadla, použilo se tedy otočné trojúhelníkové umyvadlo (při otevření dveří se umyvadlo muselo otočit nad vanu). Pokud se v koupelně umístila ještě automatická pračka, dveře na záchod se zablokovaly a po každém použití WC museli obyvatelé bytu složitě obcházet kuchyni, aby si mohli umýt ruce.

Nejsnadnější provozní úpravu tohoto jádra – bez dalších změn v dispozici bytu – dnes umožňují závěsné klozety s úzkou splachovací nádržkou na samostatné konstrukci. Tu dokáže šikovný řemeslník umístit dokonce přímo do instalační šachty a závěsný klozet zabere jen 56 cm do hloubky. Tak lze umístit na WC i umyvátko a dveře do koupelny můžete zrušit. Přemístěním vany se dosáhne vhodnějšího provozu, koupelna jádra B3 pak bude mít podobné řešení jako u pozdějších bytových jader. Získá se větší prostor pro mytí, možné je umístit tu i pračku (lépe se zmenšenou hloubkou), zvláště pokud se vstupní dveře do koupelny přesunou ke středu stěny.

Procházet záchodem není OK

Přestavba 1

Bytové jádro B3 v paneláku z 60. let mělo nejenom průchozí jádro, ale také nevhodné řešení návaznosti kuchyně, koupelny a lodžie. Část kuchyně sloužila pouze jako průchod, nebylo možné ji žádným jiným způsobem využít, přitom kuchyň trpěla nedostatkem úložných prostor. Majitelé řešili při rekonstrukci nejenom odstranění jádra a jeho nahrazení sádrokartonem, ale především zvětšení koupelny. WC se od koupelny oddělilo plnou příčkou (kratší závěsný klozet umožnil umístění rohového umyvátka) a vana se přemístila, takže kolem velkého umyvadla vznikl dostatečný prostor pro mytí. Koupelna získala ještě další plochu začleněním dříve nevyužité kuchyňské části.  Vstup do koupelny se řešil posuvnými dveřmi, které nezabírají místo, pračka s hloubkou 40 cm se umístila na okraj kuchyňské sestavy. Koupelna navíc získala okno a přímé denní světlo.

Přestavba 2

Stejné bytové jádro v paneláku o 10 let mladším už bylo výhodněji umístěno v dispozici bytu, kuchyň je rozšířená o dostatečný prostor pro jídelní stůl. Zůstala však stejně stísněná v části pro vaření, nedostatečná byla pracovní plocha linky a k protější stěně se mohly umístit jen skříňky hluboké 30 cm. Majitelé potřebovali rozšířit především kuchyň, v koupelně byli ochotni naopak se uskrovnit, nahradit vanu sprchovým koutem. Na řešení dispozice si přivzali architektku Patricii Taftovou a s řešením jsou velmi spokojeni. Koupelna se zúžila o 30 cm, kuchyňská sestava se mohla přesunout a v rozšířené kuchyni je teď dostatek místa na další sestavu u protější stěny. Do sestavy je začleněná pračka (uvolnila místo v koupelně) a chladnička, která dříve musela stát stranou, daleko od pracovní plochy. Nové příčky z porobetonu umožnily i částečné prosvětlení koupelny denním světlem, nad dveřmi z kuchyně je příčka prosklená „oknem“.

Paneláková jádra předrevoluční

Velmi rozšířeným bytovým jádrem je historicky nejmladší B10, používané v 80. letech (naposledy ještě v roce 1992) v konstrukčních systémech VVÚ – ETA. Vyrábělo se ve třech variantách, s šířkou koupelny 160 cm a 120 cm, u třetí varianty pro garsonky měla koupelna (šířky 120 cm) boční vstup, proto musela být spojena s WC.

Právě k těmto typům jader se v časopisech nejčastěji objevují různé návody, jak změnit jejich zařízení, ale ta většinou vedou ke zhoršení provozu. Plochu prostě nafouknout nelze. Propojení koupelny s WC není pro větší rodinu vhodné, pokud v bytě není další samostatný záchod (to připadá v úvahu jen u tzv. vícegeneračních bytů se dvěma jádry).  Jindy jsou na stránkách časopisů a webů představeny „panelákové“ koupelny na pohled líbivé i dobře vyřešené, jenomže při bližším prozkoumání zjistíte, že nějak záhadně „zmizela“ instalační šachta, evidentně tedy nejde o panelákový byt. Prostě podfuk na čtenáře. Taky doporučuji opatrnost na zaručeně „nové trendy“: koupelnu si budujete na dlouhou dobu, měla by tedy být především správně provozně vyřešená a nadčasová. Co je letos módní, to může být brzy zklamáním a zdrojem potíží.

Budiž světlo

Přestavba 3

Pokud nechcete bourat příčky a dispozice celého bytu se zásadně nezmění, se samotnou koupelnou žádná velká kouzla nevymyslíte. Původní uspořádání vany a umyvadla má svoji železnou logiku. Při rekonstrukci jádra ale můžete standart koupelny zvýšit jiným způsobem, například přivedením denního světla.

Řešení panelákové prosvětlené koupelny navrhli ATW architekti, Alexander Mandic a Jitka Malcová. Příčka mezi koupelnou a kuchyní je provedena z bezpečnostního connexového skla, které propouští dostatek světla, ale není průhledné, zachová intimitu koupelny. Ze stejného skla jsou vyrobeny také posuvné dveře, celý byt včetně předsíně je tedy dobře prosvětlený.

-věk

Foto Jaroslav Hejzlar