Aby koupelna dobře sloužila

23.07.2009 Interiéry, Koupelny, Přestavby

Jaký prostor kolem sebe potřebuje umyvadlo, vana nebo toaleta? K čemu je v koupelně dobré okno? Je na prostor úspornější rohová, nebo obdélníková vana?

Obrátila se na mě jistá paní, jestli bych jí neporadila se zařízením koupelny.
Už během telefonického hovoru jsem ale začala tušit marnost spolupráce. Dáma mi totiž s notnou dávkou despektu v hlase sdělila, že vlastně mají všechno vyřešeno, koupila si rohovou vanu i obklady, jenom neví, kam umístit umyvadlo a pračku.

Řekla jsem si o přesné rozměry místnosti, polohu dveří a stoupačky kanalizace, abych se nad dispozicí mohla předem zamyslet. Koupelna široká jen metr sedmdesát umístění rohové vany 140 x 140 cm předem vylučovala, umyvadlo s prostorem potřebným k mytí se pak do koupelny opravdu nevejde. Nakreslila jsem několik půdorysných návrhů, dokonce i vizualizace prostoru, abych ukázala stísněnost řešení s rohovou vanou v kontrastu s jiným, vhodnějším provozem. V rozestavěném bytě ale mladá paní důrazně zapíchla prst do obrázku v časopisu: právě takovou koupelnu chce. Pominu pestré obklady a kýčovité „římské sloupy“, ale okázalý prostor na fotografii byl větší než leckterý obývací pokoj; paní si rozdílu mezi ním a velikostí vlastní koupelny odmítala povšimnout.

Koupelnu si postavili přesně tak, jak se paní předem rozhodla. Po necelém roce ji bourali a drahé obklady skončily v kontejneru. Teprve praxe je poučila, že protahovat se k malému umyvátku (určenému pro toalety) úzkou štěrbinou mezi vanou a pračkou není zrovna pohodlné a že i zuby se špatně čistí, když není kam odložit kartáček a pastu.

Prostor pro volný pohyb

Koupelna je prostor především k pohodlné očistě a úpravě zevnějšku. Teprve při větších rozměrech může sloužit také k relaxaci nebo dalším činnostem. Umísťovat do menší koupelny za každou cenu vše, co se do ní vejde, může provoz nejen zhoršit, ale dokonce znemožnit. Také tady platí, že méně znamená více – vždy musí zůstat dostatek volného prostoru pro pohyb lidí.

Rozměry koupelny, vstupní dveře a poloha odpadu kanalizace jsou těmi určujícími faktory, které rozhodují o rozmístění sanitárních předmětů. Do koupelny 2 x 2 metry určitě neumístíte vanu i sprchu, dvě umyvadla, záchod s bidetem a pračku. Musíte dát přednost tomu, co skutečně potřebujete.

Odpady vedené ve zdi potřebují spád, nelze je tedy ke stoupačce kanalizace vést zdí, která je přerušena dveřmi. Volnou sestavu sanitárních předmětů bez ohledu na polohu stoupačky umožní jen dostatečná výška podlahy. Klozetová mísa musí na odpad navazovat velmi těsně.

Umyvadlo nesmí být v těsném koutě

Nejvíce používaným zařízením koupelny je umyvadlo, od vstupních dveří k němu musí vést co nejkratší a přímá cesta (bez překážek). Mělo by být dostatečně široké (cca 60 cm) a prostor kolem něho se musí ještě rozšířit, člověk totiž potřebuje alespoň 90 cm šířky, aby mohl nadzvednout ruce ohnuté v loktech při čistění zubů, česání a dalších obvyklých činnostech. Mezi umyvadlem a protější stěnou (otevřenými dveřmi nebo předmětem) by mělo zůstat volných alespoň 60 cm. Pamatujte také na možnost odkládání a ukládání toaletních potřeb. Pro rodinu vícečlennou je vhodné pořídit si umyvadla dvě, v ranních špičkách rodina nemusí „stát frontu“.

Nad umyvadlo se zavěšuje velké zrcadlo s velmi dobrým umělým osvětlením. Světlo nesmí dopadat jenom z jedné strany (na obličeji by vytvářelo stíny), optimální je tedy horní světlo, anebo stejně intenzivní z obou stran. Pokud je v koupelně okno, pak ze všech předmětů by právě umyvadlo se zrcadlem mělo nejvíce využívat výhody denního světla, stát oknu co nejblíže.

Tvar vany vybírejte pečlivě

Pokud dáváte přednost vaně před sprchou, vybírejte ji teprve po zpracování promyšleného návrhu. Vana zabírá v koupelně největší kus podlahové plochy a od její polohy se většinou odvíjí provoz celé koupelny. Dobře přístupná musí být delší strana, vzdálenost protějších předmětů se doporučuje až 100 cm. Ve vaně může dojít k úrazu uklouznutím, v teplé vodě se může udělat nevolno, a pak je zapotřebí dostatek prostoru i pro ty, kteří postiženého vytahují z vody ven. Ostatně i maminka koupající své ratolesti potřebuje podél vany dostatek místa.

Nejčastěji se vana přistavuje svou delší stranou ke stěně, vana přistavená ke stěně kratší stranou a přístupná ze tří stran musí být tam, kde se předpokládá koupání tělesně postižených za pomoci dalších dvou asistentů (nemocnice, domovy pro seniory). Takové umístění zabírá příliš velkou plochu – stejně jako volná poloha uprostřed prostoru – a je vhodné jen do nadměrně velkých koupelen.

Běžný „úsporný“ (a postačující) rozměr vany je 160 x 70 cm, pohodlnější prostorné vany mívají až 180 x 90 cm. Pokud vám někdo bude tvrdit, že do malé koupelny je vhodnější vana rohová, protože vnitřní prostor pro ležení je na úhlopříčce (tedy delší), podívejte se nejprve na obrázek malé koupelny
(s rozměry bytového jádra v panelovém domě). Porovnejte, která vana zabere méně plochy a má delší vnitřní prostor. Rohová vana je spíš módní záležitost než praktické řešení, provoz koupelny může nepříjemně zkomplikovat.

Velká sprcha, nejlépe neviditelná

Plošně úspornější než vana je určitě sprchový kout. Nejde ale jednoznačně určit, zda je výhodnější než vana také z jiných důvodů. Někdo dává přednost rychlému osprchování, jiný si raději poleží ve vaně. Pro starší lidi s nižší pohyblivostí je přístup do sprchy snadnější, pro rodinu s malými dětmi je zase těžko postradatelná vana (děti si ve vaně rády i hrají, přivykají vodě, ztrácejí z ní strach).

Sprchový kout by měl umožnit nejenom opláchnutí těla vodou, ale také zvedání rukou, volnější pohyb. To příliš dobře neumožní například sprcha 80 x 80 cm čtvrtkruhového tvaru. Při plánování nové koupelny volte raději sprchu větší, alespoň 90 x 90 cm. Sprchový kout může mít také atypický rozměr podle možností vaší koupelny (vaničku nahradí jiné řešení), například 70 x 100 cm. Důležité je, aby pohyb a roztažení rukou umožnil alespoň jeden větší rozměr.

Jako optimální řešení volí většina rodin vanu i sprchu současně, pokud to ovšem není na úkor prostoru a ostatních zařizovacích předmětů.

Sprchový kout může být vymezen plnými příčkami (zděnými, sádrokartonovými apod.), ale také prosklenými nebo sklobetonovými, které propouštějí do sprchy dostatek světla. Elegantní jsou skleněné stěny bez rámu, „neviditelný“ skleněný sprchový kout navíc opticky nezmenšuje prostor koupelny. Vlastní řešení sprchy je otázkou finančních možností a představy majitelů.

Toaleta a bidet

Ve větších koupelnách se dnes často objevují také klozetové mísy a bidety. Pro pohodlí (zvláště v návaznosti ložnice) je takové řešení velmi příjemné, v bytě však musí být ještě další samostatný záchod. Předpisují to hygienické normy a požadavek je zcela opodstatněný pro provoz domácnosti. Společná koupelna s jediným záchodem může vyhovovat jen v maličkých bytech pro jednu až dvě osoby.

Klozetová mísa vyžaduje šířku 80 cm, stejně široký prostor by měl mít i bidet. Oba předměty musí být osově vzdáleny alespoň 60 cm.

Denní světlo

Okno v koupelně bývalo svého času spíše jen dírou do (tmavého) světlíku, později zmizelo úplně a bylo nahrazeno ventilací. Teprve v posledních letech lidé vnímají koupelnu jako prostor rovnocenný obytným místnostem a okno tu dostává nový smysl. Denní světlo je i v koupelně velmi cenným prvkem pro kvalitu interiéru a kde to dovolují podmínky, také výhled z okna atmosféru koupelny zásadně promění. V rodinných domech se zahradou může do koupelny „vstoupit“ zeleň a pohledově ji propojit s exteriérem. Výjimkou nejsou ani koupelny, z kterých se přímo vystupuje do zahrady balkonovými dveřmi.

V bytech, kde by pohled zvenčí narušil intimitu koupelny, můžeme na okna využít žaluzie, průsvitné rolety nebo mléčné či pískované sklo. Soukromí zůstane a denní světlo promění tmavou komoru v hodnotnější prostor.

-věk
Foto Jaroslav Hejzlar, Ester Havlová, Jana Labuťová a Jiří Vaněk, ATW architekti