Zastínění terasy i oken markýzou

13.04.2011 Okna, dveře, vrata, zimní zahrady, Zahrady a bazény

První teplé dny nám připomněly, že v parném létě může sluníčko znepříjemnit posezení na zahradě a interiér zatížit nadměrným horkem.

Komerční prezentace

Moderní bydlení klade důraz na minimální údržbu i obsluhu domu a možnost využití volného času v těsné blízkosti přírody. Markýzy jsou nenápadným prvkem fasády, během parných letních dní zvou k posezení ve stínu, ochraňují interiér proti přehřátí. Ty, jejichž pohyb je zajištěn automaticky, navíc poskytují obyvatelům domu i nebývalé pohodlí.

Čisté linie korespondující se současnou architekturou a bohatě prosklená fasáda, která boří hranice mezi interiérem a exteriérem, si žádají sofistikovaný stínicí systém. Tradiční slunečník sice ochrání terasu před nežádoucími slunečními paprsky, ale neučiní tak zcela spolehlivě a bez naší asistence. Také samotné fasádě bude daleko lépe slušet markýza navržená na míru konkrétnímu domu. Motorové pohony zase zajistí její přizpůsobivost povětrnostním podmínkám. Čas strávený pod markýzou tak bude příjemnější, pohodlnější i delší.

Ochrana interiéru bez námahy

Vybavení markýz elektrickým pohonem je sice určitým nadstandardem, je však třeba si uvědomit, že přidaná hodnota nespočívá pouze ve větší pohodlnosti nebo prodloužení životnosti stínícího systému, ale především ve zvýšení efektivity využití markýzy. Automatizovaný systém totiž skýtá možnost ovládat markýzy i v době naší nepřítomnosti. Například přes poledne, kdy je intenzita slunečního svitu nejvyšší, tráví většina z nás v zaměstnání mimo domov.  Po návratu nás pak může překvapit nepříjemně vyhřátý interiér. A přitom není nic jednoduššího než opatřit systém markýzy například slunečním čidlem. Pokud slunce svítí příliš intenzivně, sluneční čidlo vyšle signál, markýza se automaticky vysune, a tím ochrání terasu i interiér domu před slunečním zářením a horkem. Čidlo je navíc bezúdržbové, energii mu dodává akumulátor, který je dobíjen slunečním svitem. Strach o markýzu v případě změny povětrnostních podmínek není v tomto případě na místě, neboť sluneční čidlo v kombinaci s čidlem větrným (nebo bezdrátovým otřesovým) dokáže markýzu v případě náhlého silného větru opět skrýt bezpečně do kazety.

Delší životnost markýzy

Jelikož pořízení systému markýz může být i finančně náročnější záležitostí, je žádoucí, aby nám markýzy sloužily co nejdéle. Jejich životnost neovlivňuje pouze typ použité látky nebo druh mechanismu, ale především kvalitní pohon. Proto jsou pohony od firmy Somfy navrženy tak, aby životnost markýzy co možná nejvíce prodloužily. K hlavním funkcím zařízení patří například automatické zastavení ihned po uzavření kazety a následné povolení látky. Kazeta je pak vždy perfektně zavřena. Tato opatření účinně chrání jak látku, tak i mechanismus markýzy.  Pokud dojde už při samotném zavírání k zablokování markýzy, ihned zasáhne elektronická detekční jednotka, která motor zastaví.

Více času na zahradě

Markýzy nemusí být nutně chápány jen jako stínící technika. Mohou nám zpříjemnit chvíle na terase i za chladnějšího počasí nebo večer při nižší úrovni světla. Pro tyto případy má firma Somfy připravenu instalaci speciálního osvětlovacího a topného panelu. Osvětlení na jednom panelu zajišťuje pět 20wattových halogenových žárovek umožňujících plynulou regulaci intenzity osvětlení od večerního přisvícení až po plný výkon. Preferovanou intenzitu je navíc možné uložit do paměti. Samozřejmostí je pak možnost směrování jak celého panelu, tak jednotlivých žárovek.

Úsporné topné panely s vysokou účinností (až 92 %) pracují na principu sálavého tepla, neohřívají tedy vzduch. Vyzařovaná tepelná energie je blízká slunečnímu záření, působí velmi příjemně. I topný panel stejně jako osvětlení nabízí regulaci výkonu, uložení vybrané hodnoty do paměti a její následné vyvolání ihned po zapnutí.

Zapomeňte na kliku

Samostatnou kapitolou jsou dálkové ovladače, nedílná součást řízených a plně automatických pohonů. Přestože čidla pohotově reagují na změny počasí, povětrnostní podmínky i případná nebezpečí, někdy mohou být naše požadavky netypické. A právě pro takové chvíle je třeba mít po ruce ovladač. Z portfolia firmy Somfy je možné vybrat si vhodné designové provedení, které bude nejlépe odpovídat prostředí, kde je ovladač používán. Optimálním řešením pro terasy je design Patio určený speciálně k venkovnímu používání. Vyniká zvýšenou odolností proti nárazu a vodě, což ocení především majitelé teras s bazénem. Rozsah funkcí ovladače je otázkou konkrétních požadavků zákazníka. Lze volit od jednokanálového modelu až po dvacetikanálový (pro nezávislé ovládání až dvaceti zařízení nebo jejich skupin). S dálkovými ovladači Somfy navíc může být současně ovládána nejen markýza, ale také další zařízení v domě, jako jsou rolety, žaluzie, osvětlení nebo garážová vrata. Ovládání je snadné, například k vyvolání oblíbených poloh postačí pouze stisknutí tlačítka „my“.

Text a foto Somfy