Ochrana před horkým sluncem

10.08.2017 Okna, dveře, vrata, zimní zahrady

V zimě vítáme sluneční paprsky jako zdroj světla a tepla, v letních dnech nám ale sluníčko dokáže nepříjemně zatopit. Rozpálená skla oken sálají do bytu ještě mnohem větší žár, než je venku.

*

Energeticky náročnou klimatizaci zvolí doma jen málokdo, spíše se snažíme, aby nám slunce do bytu pronikalo co nejméně. Ne každá clona však dokáže před horkem účinně chránit. Hlavní zásadou při ochraně před nadměrným horkem je zabránit rozehřátí skleněných ploch.
Vnitřní clony sice nevpustí do interiéru přímé paprsky slunce, ale skleněné plochy oken se na slunci rozehřejí a do bytu vyzařují značné množství tepelné energie (známý skleníkový efekt). Jedinou spolehlivou ochranou je tedy clona vnější, okenní sklo musí zůstat ve stínu.

Vnitřní clony

Záclony nebo závěsy zachytí ostrý jas slunce, který je nepříjemný pro oči, zmírňují nerovnoměrné osvětlení (přímé sluneční paprsky dopadají jen na některé plochy). Záclony proti slunci by měly být co nejsvětlejší, z průsvitné, ale husté látky. Tepelným účinkům slunce však příliš nezabrání.

Přímému prostupu slunce dokáže velmi dobře zamezit vnitřní žaluzie, protože natáčivé lamely můžeme nasměrovat proti směru přicházejících paprsků, mezerami mezi nimi přitom do interiéru proniká rozptýlené denní světlo. Ve velkém horku však těmito štěrbinami proudí do místnosti i značné množství tepla, vnitřní žaluzie proti němu nemají téměř žádnou účinnost. Nepřerušovaná clona z jednoho kusu materiálu (roleta) lépe odráží část tepla zpět, proti teplu tedy chrání o maličko lépe než žaluzie, ovšem zase na úkor světla.

Žaluzie umístěná mezi okenními skly částečně odrazí teplo zpátky ven,
a především zabrání rozpálení vnitřního skla, její účinnost je tedy podstatně vyšší než u vnitřních žaluzií a rolet. Tento způsob ochrany je však možný jen
u starších typů zdvojených či dvojitých oken, nepřipadá v úvahu u jednoduchých oken zasklených izolačními dvojskly, která se dnes používají nejčastěji.

Venkovní clonění oken

Jedině zastínění okenních ploch z venkovní strany je opravdu účinnou ochranou proti přílišnému přehřívání místností: zabrání skleníkovému efektu, sálání tepla z rozehřátých skel do interiéru. Způsob zastínění přitom můžeme vhodně zvolit podle orientace oken vůči světovým stranám.

Každému je zřejmé, že okna severní není zapotřebí před sluncem nijak chránit, přímé sluneční paprsky na ně nedopadají. Ne všichni si však uvědomují rozdíly mezi stranou východní, jižní a západní. Optimální světovou stranou pro obytné místnosti je jih, protože jižní slunce stojí v létě vysoko
a jeho paprsky dopadají na okna pod velkým úhlem (nepronikají hluboko do místnosti). K zastínění oken stačí i malá stříška nebo markýza nad oknem.

Paprsky z východní a západní strany mají podobný úhel dopadu: slunce je nízko na obloze a paprsky pronikají hluboko do prostoru. Ranní slunce ještě tolik nehřeje, v ložnici může být povzbuzením pro toho, kdo brzy vstává; zato pro člověka, který uléhá teprve nad ránem a vstává pozdě, jsou východní okna bez zastínění nepřijatelná. Také kuchyně s okny na východ potřebuje kvalitní clonu, tepelné zisky z rozehřátých oken ještě násobí horko při vaření obědů.

Okna na západ v létě přehřívají interiér nejvíce, od časného odpoledne až dlouho do večera (při letním času zapadá slunce v nejdelších dnech kolem půl desáté). V ložnicích a dětských pokojích na západní stranu se bez venkovních clon doslova nedá horkem spát.

Vnější rolety a žaluzie

Nesporným přínosem vnějších rolet je nejenom účinná ochrana před sluncem, ale také před hlukem a vloupáním. Optimálním řešením je zabudování roletových truhlíků už v rámci stavby, zapracovat se ale musí už do projektu. Při výměně oken ve starším domě to není možné bez většího zásahu do konstrukce obvodové zdi (nové nadokenní překlady). Jinak bude truhlík buď vyčnívat do fasády, nebo se jím sníží výška okenního otvoru. Velikost truhlíku je přitom tím větší, čím vyšší je okno: například roleta dlouhá 100 cm, navinutá na válec o průměru 42 mm, zabere ve svinutém stavu 10,5 cm, dvojnásobně dlouhá roleta 14 cm. Roleta by navíc měla být od vnějšího okenního skla vzdálená alespoň 4 cm.

Lamely rolet se vyrábějí z PVC profilů, hliníkových profilů nebo z tvrdých dřevin, první dva typy se často vypěňují PU pěnou. Je důležité, aby všechny díly celého mechanismu byly vyrobeny z nekorodujících materiálů, konstrukce truhlíku musí být navíc opatřena tepelnou izolací, aby nedošlo ke vzniku tepelného mostu.

V případech, že by truhlík okenní rolety narušil vzhled domu, je možné upevnit k okennímu rámu nebo na konstrukci fasády vnější žaluzie. Vyrábějí se z tenkého tvarovaného plechu ze slitin hliníku, povrchově upraveného vypalovanými laky nebo anodickou oxidací. Proti pohybu při větru a vyluzování nepříjemných zvuků se lamely po stranách zajišťují pomocí nerezového drátu nebo vodicích lišt.

Některé starší domy mají okna opatřeny dřevěnými otvíravými nebo posuvnými okenicemi, které bývají připevněny přímo k rámům oken. Mají stejně vysoké účinky jako okenní rolety proti slunci, hluku i vloupání. Nevýhodou rolet a okenic je ale „úplné zatmění“ interiéru při zavřených okenicích.

Reflexní skla

Novější technologií ochrany oken jsou vysoce účinné vnější rolety ze speciálních kovových tkanin, výrobci izolačního zasklení nabízejí také speciální reflexní skla Float, která odrážejí mnohem více slunečních paprsků (až 30 %) než čiré sklo (do 10 %). Povrch skla (umístěný ve vnitřní dutině dvojskla) se upravuje reflexní vrstvou nejčastěji na bázi titanu a niklu. Tato skla samozřejmě pohlcují i část světla.

Poslední novinkou je izolační zasklení s vnitřní reflexní fólií umístěnou mezi skly (systém vyvinula NASA). Na rozdíl od skla má fólie dokonale rovný povrch a reflexní vrstvička na ní nanesená je mnohem účinnější. Izolační zasklení pak dosahuje nadstandardních parametrů proti únikům tepla v zimě (součinitel tepelného odporu k = 0,5 až 0,9 Wm2K) nebo při ochraně před horkem v létě, přestože sklo vnímáme jako úplně čiré. Pod obchodní značkou Interm SG energy IN (s fólií Heat Mirror) je vyrábí i naše firma Izolační skla.

Ochrana střešních oken

Střešní okna přehřívají interiér mnohem více než svislá, a to i na straně jižní. Snad všichni výrobci k nim proto nabízejí doplňky pro vnější a vnitřní ochranu před sluncem.

Interiérové vnitřní žaluzie nebo rolety jsou velmi podobné jako u svislých oken, jen žaluzie mívají navíc vodicí struny nebo lišty, aby se na šikmých oknech neprověsily. Vhodné jsou opět jen proti přímému slunečnímu jasu, pohledově chrání intimitu interiéru, před nadměrným teplem však příliš nechrání.

Pro vnější, tedy opravdu účinnou ochranu oken se k rámům střešních oken připevňují markýzy z kovové síťoviny potažené plastem, které chrání sklo před sluncem jak v uzavřené, tak i otevřené poloze. Markýza běžné hustoty propouští dovnitř jen 10 % slunečních paprsků, vyrábějí se ale i hustější kovové tkaniny s propustností jediného procenta.

-věk
Ilustrační foto Jaroslav Hejzlar a ATW architekti