Glydea: nový rozměr pohodlí

05.11.2010 Nízkoenergetický provoz, Okna, dveře, vrata, zimní zahrady

Velkoryse prosklené plochy si žádají flexibilní a účinnou stínicí techniku pro případy, kdy nadbytek slunečního záření je na obtíž. Nová generace pohonů pro závěsy a záclony se nazývá Glydea.

Komerční prezentace

Luxus může mít v architektuře a bydlení mnoho podob. Někdo si pod tímto pojmem představí nábytek od slavného designéra, jiný neomezený prostor s impozantním výhledem, další třeba domácnost vybavenou nejnovějšími inteligentními spotřebiči. Největším luxusem dnešní uspěchané doby však zůstává komfort, díky němuž lze využít svůj dům nebo byt ke skutečné relaxaci.

Dostatek přirozeného denního světla a slunečních paprsků je trendem moderního bydlení. Velkoryse prosklené plochy si však žádají dostatečně flexibilní a zejména účinnou stínicí techniku pro případy, kdy nadbytek slunečního záření je naopak na obtíž. Dosáhnout flexibility v rámci jednoho zařízení (rolety, žaluzie, markýzy apod.) však není vždy snadné, a tak ji často doplňujeme nejrůznějšími závěsy, které v interiéru plní současně funkci estetickou. Společnost Somfy, největší světový výrobce pohonů a řízení pro stínicí techniku, představila způsob, jak manipulaci se závěsy významně usnadnit a zpříjemnit. Nová generace pohonů Somfy pro závěsy a záclony, nazvaná Glydea, je pokračovatelem osvědčených pohonů Glystro. Pohon Glystro sice zachovával možnost ruční manipulace se závěsem, ale nyní je ovládání ještě snazší. Závěs lze totiž ovládat pouhým jemným zatáhnutím za látku. Díky této funkci, nazvané touch motion, pohon rozpozná pohyb, zapne se a poté sám pokračuje v zadaném směru pohybu. Samozřejmě je možné i plné dálkové ovládání přenosným nebo nástěnným dálkovým ovladačem. Technický pokrok se projevil i na vlastnosti, která je pro interiérové pohony velmi důležitá – na hlučnosti. Glydea je totiž ještě tišší než jeho předchůdce. Naměřená hodnota hluku nejvýše 50 dB nevyruší hosty uprostřed rozhovoru ani spícího potomka. Pro netechniky – přibližně je to hluk, který vydává při chodu kvalitní chladnička. Udávaná hodnota platí po celou dobu pohybu závěsu. Pohon Glydea je vhodný pro všechny typy záclon a závěsů (délka do 15 m a váha do 100 kg), jeho instalace je rychlá a nenáročná. Vlastní pohonnou jednotku lze v případě potřeby z instalovaného závěsu snadno sejmout a znovu upevnit. Kromě jednoduché obsluhy nabízí motorizace interiérové stínicí techniky řadu dalších nezanedbatelných výhod, podobně jako tomu je u exteriérového zastínění. Závěsy se stanou využívanějšími, a přitom výrazně prodloužíme díky šetrnému mechanismu jejich životnost. Samotný pohon je chráněn pětiletou zárukou. Pokud se navíc rozhodneme stínicí techniku automatizovat, dosáhneme značných energetických úspor. V zimě pomohou závěsy pomocí slunečních paprsků interiér vyhřát, v létě naopak včasným zatažením zachovat příjemné klima.