Dynamická izolace pro malé budovy

30.06.2009 Nízkoenergetický provoz, Okna, dveře, vrata, zimní zahrady

Chlazení budovy může být energeticky náročnější než zimní vytápění. Vhodnějším řešením je tedy zamezit prostupu sluneční energie do interiéru.


Inteligentní systém pro snížení energetické náročnosti

Komerční prezentace

Venkovní stínění v kombinaci s nočním provětráváním dokáže interiéry před přehříváním ochránit natolik účinně, že chlazení budovy klimatizací nebývá nutné.

Standardní pohon žaluzií ve spojení s běžným ovládačem pouze odstraní fyzickou námahu spojenou s provozem stínicího zařízení, jeho funkce je omezena na spuštění nebo vytažení clony, neřeší však vyšší funkce spojené s úsporou energie. Hlavní výhoda motorového pohonu stínicích zařízení se projeví až v okamžiku, kdy jsou k ovládání použity pohony s elektronickými řídicími jednotkami, nebo pohony s vestavěným přijímačem dálkového ovládání, a je možné vytvořit tak ucelený řídicí systém.

Automaticky řízená protisluneční ochrana přispívá ke snížení energetické náročnosti budovy jak v letních, tak i v zimních měsících. Fasáda budovy reaguje na okamžité změny počasí a umožňuje kontrolu nad prouděním vzduchu.

Většina systémů se využívá pro velké budovy, zvláště s celoprosklenými fasádami. Na trhu jsou ale k dispozici i systémy vhodné pro menší objekty. Systém animeo Solo pro ovládání protisluneční ochrany a ventilačních oken je navržený speciálně pro malé budovy – školy, nemocnice, obchody, sídla firem nebo i rodinné domy.

Funkce systému animeo Solo

Centralizovaný řídicí systém animeo Solo sleduje pomocí čidel (sluneční, větrné, teplotní, dešťové) povětrnostní podmínky v průběhu každého dne celého roku a podle aktuální situace nastavuje motorem poháněné prvky sluneční ochrany do optimální polohy.  Přináší tak uživatelům budovy celoročně vyšší komfort prostředí, aniž by se zvýšily energetické nároky k chlazení nebo vytápění.

Jakmile intenzita slunečního svitu překročí nastavenou mez, sluneční automatika vydá povel k částečnému nebo úplnému stažení clon. Tím účinně zabrání nežádoucímu přehřívání interiéru. V zimě funkce „udržování tepla“ zajistí, aby se při setmění zatáhly prvky protisluneční ochrany, tím se zesílí tepelná izolace okna a sníží se tepelné ztráty. Naopak během slunečného zimního dne zajistí funkce „vyhřívání sluncem“ vytažení protisluneční ochrany a umožní využít energii slunce na ohřev vnitřních prostor. Obě funkce tak výrazně snižují náklady na vytápění budovy. Ušetří se také na součinnosti osvětlení s protisluneční ochranou a na aplikaci nočního provětrávání.

Možnosti systému animeo Solo

  • dostupnost ve dvou verzích: animeo Solo 1 (pro ovládání 1 zóny) nebo animeo Solo 2

(pro ovládání 2 zón), obě verze mají identické funkce

  • předprogramované funkce
  • funkce k ochraně slunečních clon před poškozením povětrnostními vlivy (vítr, sníh, námraza)
  • kompatibilita se všemi typy slunečních clon a ventilačních oken
  • 1 nebo 2 sluneční čidla (prahová hodnota může být nastavena pro každou zónu)
  • 1 nebo 2 větrná čidla (prahová hodnota může být nastavena pro každou zónu)
  • volně programovatelný časovač pro každou zónu
  • požární alarm
  • kompatibilita se Somfy IB a RK motory
  • výstup chybových hlášení

Programování systému

Předností systému animeo Solo je také jednoduchá obsluha. Vestavěný LCD displej s podsvícením umožňuje snadnou orientaci a nastavení, nepřetržitě podává informaci o stavu systému a počasí dle rychlosti větru, dešti, sluneční intenzitě a teplotě. Pomocí nabídky zobrazené na displeji si uživatel snadno naprogramuje systém podle svých konkrétních požadavků.

Somfy, spol. s r.o.
Na Radosti 413, 155 21 Praha 5-Zličín
tel.: +420 267 910 007, +420 267 913 076-8
e-mail: somfy {at} somfy(.)cz
www.somfy.cz