Rady pro rekonstrukci koupelny

31.10.2017 Interiéry

Jako první krok rekonstrukce bytu jste zvolili proměnu koupelny? Jestliže ano, základem je dobrý návrh, který respektuje technické zásady, přitom vychází z možností daného prostoru.

*

Komerční prezentace

*

Vana, nebo sprchový kout?

Jedna z nejdůležitějších věcí, kterou musíte zvážit. Roli hraje hned několik různých faktorů. Nejenom s ohledem na to, zda se více koupete, nebo sprchujete. Myslet je třeba na volný prostor, který v koupelně máte, opomíjet nelze ani snadný přístup. Pokud má být pohodlný, kupte si sprchové kouty, které si pochvalují hlavně starší generace. Rodiny s malými dětmi zase více využijí vanu. Nezapomínejte ani na případnou cenu, za kterou konkrétní řešení pořídíte. U velkých koupelen můžete zvolit obojí. A u těch menších je výhodná vana se zástěnou pro sprchování.

Pozor na vodu a vlhkost

Právě v koupelně je nejvyšší vlhkost z celého bytu. Proto nutně myslete na dvě důležité věci. Tou první je volba správných materiálů, kam patří třeba vodoodpudivé cementové spárovačky, nebo jiné alternativy. Nezbytným pomocníkem v koupelnách je potom i silikon, který brání zatečení vody na různá místa.

Součástí koupelny by vždy mělo být odvětrávání vlhkého vzduchu. Může se jednat třeba o klasické okno, dalším řešením je ventilátor. Na trhu dokonce existují i moderní varianty, které umí tyto tři věci:

  • Měří teplotu v koupelně
  • Měří vlhkost v koupelně
  • Sami spínají a vypínají

Jak to bude s odpadem a vodou?

Nejjednodušší je koupelnu zrekonstruovat tak, že pouze vyměníte stávající zařízení na nové a vše napojíte na současné rozvody. U rozsáhlejších rekonstrukcí je však nutné myslet na změny. Proto nezapomínejte na správné vyřešení odpadu, který bude mířit z objektu. A to do kanalizace, nebo ho mohou jímat betonové septiky. Také nezapomínejte ani na správné rozvody vody. Zde doporučíme oslovit zkušeného člověka, který vám nejenom poradí, ale vše podle požadovaných změn zrealizuje.

Snažte se jít s dobou

Technologie se stále mění a neměli byste usnout v minulosti. S tím souvisí
i další úpravy, které budete realizovat. Samozřejmostí jsou dnes podhledy, které ukryjí potřebné rozvody, přitom umožní instalovat praktická stropní bodová svítidla. Stejně tak se mohou stát zajímavými LED svítidla a pásky, které jsou lákavou možností, jak ušetřit energii a zvolit moderní design.

Nezapomínejte ani na vhodné obklady. Dnes dominují hlavně velkoformátové, jejichž výhodou je malé množství spár. A pokud jde o barvu, je dobré kombinovat nejvýše dva odstíny. U velkých koupelen není problém tmavší barva, u menších je vhodnější světlejší, která místnost opticky zvětší
a prosvětlí.

Ilustrační foto Jaroslav Hejzlar