Vlastní bydlení bez hypotéky

01.07.2011 Finance

Začátkem 90. let přišel do ČR republiky fenomén jménem hypotéka. Ta byla dlouho jediným pomocníkem na cestě k vlastnímu bydlení. Tuto situaci do jisté míry pozměnila hospodářská krize z roku 2008.

+

*

Komerční prezentace

*

Financovat nemovitost hypotékou nebylo nikdy příliš jednoduché z mnoha příčin. Avšak ekonomická recese hledání nových způsobů financování uspíšila. Výsledkem je například v současnosti rozvíjející se projekt družstevního financování. V Praze byla zahájena stavba prvního developerského projektu s novým způsobem financování. Tento svým způsobem revoluční postup je zastřešen značkou 4fund a byl inspirován někdejším družstevním spoluvlastnictvím.

V čem spočívá nová alternativa k získání vlastní nemovitosti?

Model družstevního financování nemovitosti je sice inspirován minulostí, ale 4fund mu dává moderní obrysy. Značka  4fund zastřešuje developery – společnosti, které vlastní pozemky, připravují projekty a následně nemovitosti prodávají do nově založených družstev. Zájemce, který si chce pořídit vlastní byt tímto způsobem, zaplatí přibližně 25–29 % ceny bytu a zbytek ceny nemovitosti pak splácí po dobu 25 let formou „měsíčních nájmů“ s fixní úrokovou sazbou. Důležité je, že po zaplacení všech závazků lze byt či nemovitost převést do osobního vlastnictví. Tím se liší od klasického modelu družstevního bydlení, kde převod bytu do osobního vlastnictví nebyl vždy snadný a samozřejmý.

4fund staví družstevní financování nemovitostí na čtyřech hlavních pilířích:

– Pořízení nemovitosti je dostupné, protože žadatel nemusí prokazovat výši svého příjmu jako u hypotéky. Klient se stává bonitním tím, že uhradí právě čtvrtinu celkové ceny nemovitosti. Proto je tato alternativa financování vhodná pro živnostníky, kteří nedosáhnou na hypotéku, nebo pro ty, kteří jsou otráveni placením vysokých deregulovaných nájmů v cizích bytech.
Jistota takového financování spočívá ve fixních úrokových sazbách, čímž jsou podmínky splácení transparentní a stabilní bez skrytých poplatků. Zároveň máte jistotu, že bude projekt dokončen, protože závazky celého úvěru na výstavbu domu na sebe přejímá developer respektive družstvo. Majitel může se svým podílem v družstvu dále obchodně nakládat. V případě problému se splácením není omezen v prodeji na nového majitele, což je velkou předností tohoto financování oproti hypotečnímu.
– Družstevní financování je efektivní, jelikož majitel družstevního podílu bydlí stejně rychle, jako by si byt pronajal, a přitom si jej postupně kupuje.
– Výhodou družstevního financování je také úspora času, protože klient nemusí trávit dlouhé hodiny v bankovních domech. Na rozdíl od klasické hypotéky, ze které se často stává souboj s byrokracií.

Prvním projektem 4fund s družstevním financováním je bytový dům Rezidence Nová Michle, kterou představují vizualizace a výkresy v galerii. Stavba byla zahájena 31. května 2011 a kolaudace by měla proběhnout do jednoho roku. Rezidence se staví v ulici Nuselská na Praze 4 a nabídne celkem 26 bytových jednotek od velikosti 1+kk do 3+kk. V přízemí budoucího domu bude také restaurace se zahrádkou ve dvoře domu.

Rezidence Nová Michle je prvním z celé řady dalších projektů, které budou pod hlavičkou 4fund k dispozici nejen na Praze 4, ale také v dalších lokalitách.

Zdroj: PR klinika
Vizualizace Pavel Romsy

+

Více na stránkách:

www.4fund.cz nebo na www.rezidencenovamichle.cz