Soukromá ordinace dětského lékaře

30.08.2018 Architektura

Petr Venclovský, Anna Venclovská / VENCLOVSKY/ARCHITEKTI
/ Stavební úpravy, provoz a celkový výtvarně architektonický výraz interiéru byly řešeny s důrazem na vzdušnost a světlost prostoru.

*

Do procesu zřizování nové ordinace jsme byli přizváni v okamžiku probíhající rekonstrukce celého křídla Polikliniky ve Vysočanech, do kterého se měla ordinace dětského doktora stěhovat. Navrhli jsme nerozdělovat ordinaci na dvě místnosti příčkou a namísto umyvadel vybudovat přípravu pro kuchyň. Na podlahu jsme nechali položit světle béžovou pryžovou krytinu místo obvyklého skvrnitého PVC.

Ordinace je koncipována jako jeden spojitý prostor, nábytek a zařízení je podle funkcí rozmístěn po jejím obvodu. Nábytek ve světlých pastelových barvách jsme navrhli co nejjednodušší s maximálním úložným prostorem tak, aby v ordinaci a čekárně zůstal dostatek volného prostoru. Aby se malí pacienti cítili dobře, jsou v čekárně i ordinaci hrací koutky a po stěnách obrázky. Čekárna je vytapetována tapetou s rámečky určenými k pokreslení. Hrací objekt (vyřezávaná kaskáda s míčky) a obrázky v čekárně vytvořil sochař přímo pro konkrétní místo.

U vstupu z čekárny má zdravotní sestra k dispozici registraturu s kartotékou, pracovní stůl, komodu s přebalovacím pultem a šedozelený kuchyňský box se dřezem, lednicí a kontejnery na odpad. Vedle kuchyně je hrací koutek s Lego nástěnkou, Lego boxy na drobné hračky, nad tím podsvětlený optotyp.

Lékař sedí u stolu naproti sestře, za sebou má polohovatelné vyšetřovací lůžko s měřením a dvoumetrovou fialovou komodu, která nese přebalovací pult z tmavě modrého omyvatelného textilu a kojeneckou váhu. Pracovní stoly sestry a doktora mají dubovou pracovní desku, podnož stolu tvoří bílé šuplíkové boxy a malé bílé knihovničky na hračky a knihy. Před stoly jsou dvě židle pro rodiče a pacienty.

Velká stěna naproti dveřím je pokryta mapou světa. Prostředí zabydluje i řada květináčů na kartotéce. V prostoru se kolíbá houpadlo pro děti.

Nábytek a zařízení jsou vyrobeny na míru, doplněny originálními hracími
a výtvarnými prvky.
Autorem obrázků a herního objektu je Michal Novotný.
Užitná plocha 52,5 m².

Autorská zpráva
Foto Tomáš Balej

Textil a tapety: Color Design, Inframe