Rekonstrukce kostela Nalezení svatého Kříže

17.10.2014 Architektura

Marek Jan Štěpán, Vanda Štěpánová / Ateliér Štěpán
Chrám v Litomyšli se po čtyřiceti letech probudil. Po rekonstrukci bude sloužit také jako galerie či koncertní síň.

*

Piaristický chrám Nalezení svatého Kříže v Litomyšli se 14. září otevřel veřejnosti. Přes čtyřicet let sloužil zavřený kostel jako skladiště a parkoviště, chátral od roku 1968. Teď se unikátní barokní stavba opět vrací k životu a má se stát centrem kulturního života Litomyšle. Nezůstane „jen“ kostelem – propojí se v něm sakrální a kulturní funkce. Kostel nebude sloužit jen
k bohoslužbám, ale takék pořádání koncertů či divadelních představení. Návštěvníci si mohou prohlédnout stálou expozici sakrálního umění diecéze s inspirativním názvem Andělé na návrší i další krátkodobé výstavy soudobých umělců v hrobce, jejíž poklop se zvedá pomocí elektrického ovládání. Turistům bude zpřístupněna také vyhlídková terasa mezi kostelními věžemi, zachovalé prostory zákristie nebo nově vložená lávka přes příčnou loď kostela.
Dát kostelu novou náplň bylo podle autorů nezbytné. „Nechtěli jsme, aby kostel byl muzeem. Jeho životaschopnost by pak nebyla dlouhá. Podobně se to dělo v Rusku, kde v kostelech vznikala muzea ateismu. Studovali jsme proto historii piaristů i samotného kostela a snažili se rekonstrukci co nejvíce propojit s pohnutými dějinami místa,“ popisuje Marek Jan Štěpán.
Kromě opravy kostela, obnovení částí poškozených zatékáním a nešetrným užíváním, bylo do prostoru vloženo také několik nových architektonických prvků, které se od historického slohu odlišují současným pojetím. Nejvýraznější z nich je nová lávka přes příčnou loď kostela, je dokladem harmonického souznění historických a moderních prvků architektury. Podobně vyznívá také vestavěná dřevěná šatna v jednom z kabinetů v patře nebo nový mobiliář.
Podlahu zdobí bronzové nápisy, které připomínají nejdůležitější události místa. Šedá výmalba zase připomíná čtyři zničující požáry, kterými kostel prošel. „Na svých místech také zůstala řada nápisů. Například za varhanami zůstaly na zdi nápisy ze všech období 300leté historie kostela od chlapců, kteří se tam schovávali. Také lavice vypovídají o dějinách kostela – jsou na nich vyrytá jména
a letopočty. Kdo v nich bude sedět, může si přečíst, co na ně vyryl někdo třeba před 200 lety,“
říká architekt Štěpán.

Projekt je součástí rekonstrukce celého zámeckého návrší. Na tu získalo město Litomyšl evropskou dotaci 400 milionů korun, vlastní rekonstrukce kostela stála 80 milionů korun, zbytek dotace připadl na rekonstrukci dalších 10 objektů zámeckého návrší – piaristické koleje, zámeckého pivovaru, jízdárny, kočárovny, stáje, konírny, parku, nádvoří a předzámčí.
Kostel byl znovu vysvěcen kardinálem Vlkem letos v červnu, k slavnostnímu otevření všech zrevitalizovaných objektů na zámeckém návrší došlo 14. září.

Historie kostela Nalezení sv. Kříže
Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže byl vystavěn v letech 1714-1722 italským stavitelem Giovannim Battistou Alliprandim a po jeho smrti v r. 1720 dokončen Františkem Maxmiliánem Kaňkou. Název „Nalezení sv. Kříže“ nese po obrazu významného italského malíře Francesca Trevisaniho, který v kostele visel do roku 1775, než jej zničil oheň. Dnes je v kostele jeho kopie.

 • 1713   italský architekt Giovanni Battista Alliprandi vyměřil stavební místo
 • 1714   položení základního kamene
 • 1716   zbořen starý kostel Panny Marie na místě stavby nového
 • 1730   dokončena výstavba a výzdoba kostela
 • 1728   původně Mariánské zasvěcení se mění na Nelezení Svatého Kříže, přemístění Trevizaniho obrazu z boční kaple na hlavní oltář
 • 1735   první požár (shořely dvě věže)
 • 1775   druhý tragický požár (zničen hlavní oltář se vzácným obrazem, evangelista sv. Jan, dvě zpovědnice, oltář sv. Václava, obě oratoře, varhany, zákristie a pavlač)
 • 1814   třetí požár (zničen oltář P Marie, zpovědnice, varhany)
 • 1883   čtvrtý z ničivých požárů (zničen hlavní oltář)
 • 1968   kostel uzavřen z moci úřední
 • 2010   ministr kultury Václav Reidelbauch v kostele podepisuje rozhodnutí, na jehož základě byla městu Litomyšl přidělena dotace pro rekonstrukci zámecké návrší
 • 2011   začátek rekonstrukce

Užitná plocha přes 2 000 m2, vnitřní délka 62 m, šířka 35,5 m, výška v křížení lodí 25,6 m. Plocha vnitřních výmaleb se blíží 10 000 m2.

Podle tiskové zprávy
Foto Jakub Karlíček (úvodní foto) a Ota Nepilý