Architektura pro děti

17.08.2020 Architektura

Pro případné deštivé dny o prázdninách se dětem určitě zavděčí lego.
V sérii LEGO ARCHITECTURE najdete několik významných staveb světové architektury.

*

 

Lego Architecture představuje reálné modely slavných architektonických staveb. Modely mohou inspirovat případné budoucí architekty, ale především mají vzbudit v dětech zájem o architekturu. Její znalost rozhodně patří
k dobrému vzdělání kulturní společnosti, bohužel v našich základních
a středních školách se o ní děti příliš nedovědí.

První edici Architecture vydalo Lego už v roce 2008, obsahovala sérii čtyř proslulých amerických věží: Empire State Building v New York City z roku 1931, Seattle Space Needle ve Washingtonu z roku 1962, mrakodrap John Hancock Center v Chicagu z roku 1939 a Sears Tower v Illinois z roku 1979. Tuto kolekci mrakodrapů pro Lego navrhl architekt Adam Reed Tucker se společností Brickstructures. Zpracoval i další kolekci nazvanou Frank Lloyd Wright Collection, zasvěcenou legendárnímu americkému architektovi. Lego získalo licenci na výrobu domů podle originálních plánů, a tak v edici přibyl Dům pro Edgara J. Kaufmanna známý jako Dům nad vodopády (Fallingwater), Guggenheimovo muzeum v New Yorku a prérijní dům Robie House v Chicagu.

V sérii, kterou si můžete objednat přes internet (www.dzunglehracek.cz nebo www.legenio.cz/architecture), najdete i další světové stavby. Z historické architektury například Bílý dům ve Washingtonu, Šikmou věž v Pise nebo Braniborskou bránu v Berlíně, z moderních staveb Operu v Sydney (soutěž proběhla v roce 1955, realizace 1959-1973, autorem je Jörn Utzon). Ze slavných rodinných vil si můžete vybrat třeba model funkcionalistické Villy Savoye v Poissy z roku 1931 od Le Corbusiera a Pierra Jeannereta.

My jsme se rozhodli postavit model vily, kterou pro zámožnou doktorku Edith Farnsworth postavil jeden z nejslavnějších architektů světa Ludwig Mies van der Rohe, u nás známý především svojí brněnskou Vilou Tugendhat. Šířka modelu je 25 cm, stavebnice má 546 dílků a je vhodná pro děti od 12 let.

*

Farnsworth House

byl navržen a postaven v letech 1945-51 jako víkendový dům v přírodním prostředí jižně od města Plano ve státě Illinois, asi 90 km od Chicaga. Svojí majitelce měl dopřávat odpočinek v kontaktu s přírodou a možnost věnovat se nerušeně zálibám, hře na housle a překladu poezie.
Na rozdíl od Vily Tugendhat, rozlehlé ve třech podlažích, je tento maličký dům vlastně jediným obytným prostorem. „Neviditelný“ skleněný plášť umožňuje dokonalé propojení interiéru s krásnou zahradou, soukromí majitelky přitom zajišťuje samotný pozemek o ploše 24 ha, pojatý jako přírodní park se vzrostlými stromy.
Záměrem architekta bylo vytvořit svobodný prostor, kde nejsou hranice mezi jednotlivými zónami pro spánek, odpočinek, vaření nebo stolování a ve všech jeho částech člověk vnímá přírodu kolem sebe. Pouze intimní místnosti (koupelna a toaleta) jsou uzavřeny v pevném jádru mezi bloky úložných skříní a kuchyňské sestavy. Jádro obalené dřevěnou dýhou však výškově nesahá až ke stropu, neruší tak dojem jediné místnosti, je jen jakýmsi dalším „volně vloženým“ kusem nábytku – stejně jako stoly, židle, křesla či pohovky. Na jádro navazuje krb, který se stává centrem života v domě, kuchyň na opačné straně se otevírá skleněnou stěnou do severní části zahrady. Jednoduchý interiér je vybaven nábytkem, který připomíná obývací pokoj a jídelnu Tugendhatových, i tady byly použity autorské kusy Miese.

Konstrukci vily tvoří dvě výrazné horizontální desky střechy a podlahy nesené osmi štíhlými ocelovými sloupy. Skleněné stěny dělící interiér od terasy jsou téměř neznatelné, obojí překrývá plochá střecha, navíc rámy skleněných ploch jsou tak subtilní, že netvoří žádnou pohledovou překážku. Deska podlahy je ve výšce 1,6 m nad terénem; zdá se, jako by se celý dům v zahradě vznášel. Teprve třetí deska, paluba připojené terasy, spojuje levitující objekt se zemí. Do domu se vstupuje dvěma sadami širokých schodů, které opět dělají dojem létajících destiček.
Osazení stavby vysoko nad terénem má svůj praktický důvod, objekt stojí
v těsné blízkosti řeky Fox River a záplavy se tu daly předpokládat. Podlaha je nad úrovní stoleté vody, ale přesto se interiér povodním neubránil, ve dvou případech (1956 a 1996) voda vystoupila až nad podlahu a značně dům poničila.
Na záchranu vily byla uspořádána veřejná sbírka, v roce 2006 byla prohlášena Národní kulturní památkou a od roku 2009 slouží prohlídkám veřejnosti jako muzeum, fascinující ukázka moderní architektury a kultivovaného bydlení.

-věk
Foto vily wikipedia.com, haft2.com, archdaily.com, scenographix.smugmug.com