Zařízení bytu 1+1 ve starším domě

07.05.2011 Služby bytového architekta

Návrh zařízení obytného prostoru, ložnice a předsíně pro mladou dívku vychází nejenom z jejích potřeb, ale také z finančních možností. Nábytek musí být jednoduchý a levný.

Zadání

Dívka se bude stěhovat do vlastního bytu, který zakoupila už zrekonstruovaný, se zařízenou koupelnou a provizorní kuchyní. Ze současného podnájmu si přestěhuje pouze postel, zbytek si musí dokoupit. Nemá ale žádnou konkrétní představu, jaký styl by to měl být, spoléhá se na inspiraci návrhem. Protože teprve před pár lety dokončila vysokou školu a na byt si vzala hypotéku, zařízení by nemělo být nákladné. Předem jsme se dohodly, že využijeme především nábytek IKEA.

Byt má maličkou předsíň, kam se stěží vejde jedna šatní skříň, další úložný prostor se tedy musí řešit v rámci ložnice, kde bude i menší pracovní stůl s počítačem. Ložnice, která byla v původní dispozici kuchyní, má atypický tvar s výklenkem ohraničeným vypouklou stěnou (bývalá spižírna), do něj vede malé okénko.

Větší pokoj bude obytným prostorem s kuchyní, tady dívka potřebuje navrhnout novou kuchyňskou sestavu, umístit jídelní stůl, pohodlné sezení a knihovny.

Navržené řešení

Rozmístění nábytku je řešeno ve dvou variantách, které se však liší pouze nepatrně. První varianta navrhuje výklenek v ložnici přepažit sádrokartonovou příčkou s dveřmi a využívat ho jako komoru. V druhé variantě je do výklenku umístěna atypická deska pracovního stolu. Místnost by zůstala prostornější, ale na úkor úložného prostoru, který v bytě citelně chybí. Do ložnice není možné umístit více než jednu šatní skříň šířky 150 cm.

V rámci obývacího pokoje se u první varianty uvažuje o pohovce klasického tvaru (dvojsedák), druhá varianta nabízí pohovku s dílem „lenošky“, základní řešení je ale v obou variantách stejné. Návrh respektuje polohu kuchyně u stěny oddělující koupelnu (voda, odpad), na ni navazuje jídelní stůl a v části u okna je umístěno sezení. Pokoj téměř čtvercového půdorysného tvaru působí velmi příjemně, ale návaznost tří funkcí je poněkud stísněná, vhodnější by byla místnost o něco delší. Z tohoto důvodu je jídelní stůl umístěn volně v prostoru, aby se plocha podél stěn využila pro knihovny po obou bočních stranách pokoje.

Kuchyňská sestava vychází z potřeb minimálního pracoviště: vlevo chladnička (variantně buď zabudovaná, nebo volně stojící), navazuje dřez, pracovní plocha a sporák. Na pracovní desce není možné dodržet zásadu, aby mezi chladničkou a dřezem byla volná plocha, ani vedle varné desky v závěru sestavy není doporučených 30 cm (na odkládání horkých nádob), plocha pro přípravu jídel by zůstala příliš malá. Kuchyň bude sestavena ze skříněk s bílými dvířky s folií (typ Abstrakt), která barevně splyne se stěnou a nebude do prostoru tolik vyčnívat. Neutrální barevnost navíc neomezuje styl obývacího pokoje. Lehký jídelní stůl (kovová konstrukce a skleněná deska) pocitově nezatíží prostor svojí hmotností, výběr židlí se přizpůsobí zvolenému stylu pokoje.

Knihovny byly navrženy z bílého policového systému Expedit, který je nejenom levný, ale také vzdušný. Dá se navíc oživit vloženými doplňky do čtvercových polí. Právě jejich použití dovolí vytvořit několik různých variant stylu, který se časem může snadno (a levně) změnit.

Varianty zařízení

Bílé knihovny společně s dvěma bílými společenskými stolky budou na podlaze z dubových vlysů barevně střídmým základem, který se doplní jednou výraznou barvou. Vzhledem tomu, že se nábytek vybírá v IKEA, byla zvolena jako akcent barva červená, která se objevuje téměř u všech typů nábytku a doplňků. Bude tak možné sladit zařízení nejenom v obývacím pokoji, ale navázat se může barevně také v ložnici a předsíni.

Sestava pokoje byla dívce předložena ve třech variantách, aby si mohla vybrat styl, který jí bude nejpříjemnější. Varianta A doplňuje knihovnu „těžšími“ šedivými vložkami s dvěma zásuvkami v nejspodnější řadě polí, jedna krajní řada navazuje barevně na pohovku vložkami s červenými dvířky. Bílo-šedivo-červená kombinace je elegantní, přitom neformálně živá.

Varianta B je decentnější, neutrální, namísto červených dvířek byla zvolena zrcadlová. Doplňková červená barva zůstává pouze na čalounění sezení a je možné v drobnostech přidat ještě barvu další. K této sestavě je ale možné zvolit také zcela jinou barvu pohovky a doplňků.

Třetí varianta C je připravena pro případ, že by dívce vyhovoval spíše romantičtější styl. Namísto zásuvkových dílů do knihovny se použily vyplétané krabice z přírodních materiálů (barevně budou ladit k dřevěné podlaze), krajní řada pak bude s nenápadnými bílými dvířky. V tomto případě může pohovku doplnit ratanové křesílko namísto čalouněného.

Ložnice a předsíň

Bílou barvu jako základ využívá také návrh zařízení ložnice a předsíně. Šatní skříně budou mít skleněné dveře v hliníkovém rámu (působí lehce a vzdušně), v předsíni otvíravé, v ložnici posuvné. Červená barva se v předsíni může objevit na lehkých plastových botnících, které se zavěsí na bočnici skříně. Jejich hloubka je pouze 17 cm, takže nebudou překážet, nad sebou lze umístit až 6 botníků.

Ložnice se vybaví další bílou knihovnou Expedit a bílým pracovním stolem, u kterého se jako červený akcent objeví měkké čalouněné křesílko. Vzhledem k tomu, že je otáčivé a výškově nastavitelné, bude dobře sloužit jako pracovní židle pro krátkodobé sezení u počítače (práci doma předpokládá dívka jen výjimečně).

-věk
Foto nábytku IKEA