Garsonka pro mladou dívku

14.06.2009 Služby bytového architekta

Malý byt v nově postaveném bytovém domě si pořídila dívka po ukončení studia. Přála si bydlet moderně, ale levně.


Požadavek klientky

Vyřešení základního rozdělení funkčních zón (vaření a stolování, odpočinek, spánek, práce u počítače). Návrh levné kuchyňské sestavy pro výrobu u truhláře nebo vybavení kuchyně levnou zakoupenou sestavou. Návrh zařízení celého pokoje levným moderním nábytkem, konzultace při výběru jednotlivých kusů, návrh barevného řešení celého interiéru.

Řešení

Pokoj ve tvaru písmene L přímo nabízel využít výklenek jako pohledově oddělenou ložnici. Zbývající obdélníkový prostor se stal otevřeným obývacím pokojem s kuchyní, jídelnou i pracovnou. Kuchyňské pracoviště vzniklo v přirozené poloze podél užší stěny a na části sousední, kde byly vývody instalací. Na kuchyň navazuje jídelní stůl a východ na balkon.

První návrh kuchyně připravila architektka pro truhláře, ale přes levné materiály – dřevotřískové desky s laminem – by výroba byla příliš drahá. Sestava z IKEA se vyskládala za třetinovou cenu včetně skleněných obkladů. Tam se také levně pořídil skleněný jídelní stůl, větší částka peněz se investovala jen do židlí z průhledného plastu (studio Cezare, cena židle cca 3000 Kč). Transparentní nábytek totiž malou místnost tolik nezatěžuje a nezmenšuje.

Na levné korpusy skříněk je možné zvolit dvířka v nejrůznějších podobách a materiálech, moderní domácnosti mladé dívky nejlépe vyhovovalo sklo v hliníkovém rámu. Spodní skříňky – jako pocitově těžší sokl – mají sklo černé, horní skříňky a vysoká spižní skříň jsou bílé, aby lépe splynuly s bílou stěnou a nevyčnívaly do prostoru. Šedivá pracovní deska je jakýmsi přechodem a barevně navazuje na kovové prvky. Celou sestavu vpravo zakončuje servírovací stolek s dřevěným prkýnkem, který se může využít také na krájení a odkládání horkých nádob z varné desky. Pod sklokeramickou varnou deskou je umístěna mikrovlnná trouba, která v kombinaci s horkovzduchem a grilem nahradí klasickou pečicí troubu. Stejně jako skříňky má čelo z černého skla v hliníkovém rámu, takže zapadá do stylu kuchyně. Z finančních důvodů se vyloučila digestoř, při vaření musí prostor dobře provětrat velká okna pokoje. Spotřebiče – pračku, chladničku nebo mikrovlnnou troubu – si klientka vybrala co nejlevnější přes internet.

V místnosti volně navazuje část s kuchyní a jídelním stolem na malé sezení s pohovkou a dvěma válcovými taburety (slouží k sezení při více lidech nebo jako podnožky při sledování televize), v čele zadní stěny stojí pracovní stůl s počítačem. Kout na spaní je opticky oddělený policovou knihovnou, která však postel zcela neuzavírá, přes volné díly ponechává průhled do pokoje i ven oknem.

Nábytek a doplňky si klientka podle návrhu rozvržení nejprve našla na webových stránkách IKEA, potom si zajela prohlédnout vše osobně. Sezení bylo omezeno délkou pokoje, vzadu muselo zůstat místo na pracovní stůl. Pohovka je dlouhá 152 cm, k ní je přistaven jen malý stolek (za 299 Kč) a dva „válečky“ zakoupené v prodejně firmy Design by Donlić. Podobně jako židle jsou taburety zvoleny ve dvou barvách – šedivá navazuje na neutrální barevnost kuchyně a vlastně celého pokoje, červená je doplňujícím barevným akcentem.

Do předsíňky se vešla velká vestavěná skříň na veškeré oděvy (byla vyrobena na zakázku), v koupelně kromě sprchového koutu, umyvadla a WC může být umístěna i pračka.

Bydlení IQ

Foto Jaroslav Hejzlar