Vila v Praze 5

11.06.2009 Individuální bydlení, Rodinné domy

Markéta Cajthamlová, Šárka Sodomková, Šárka Šochová

Městská vila s rozehranou kompozicí hmot, které nastavují své obytné prostory a terasy vstříc zeleni a výhledům do kraje.

Podobně jako v Černošicích, kde osazení domu do přírodního rámce vyvolává vzpomínku na Wrightovu vilu nad vodopádem, také vila v prudkém svahu nad Vltavou ze stejného architektonického ateliéru je bohatě rozehranou kompozicí vzájemně se prolínajících hmot, které nastavují své obytné prostory a terasy vstříc zeleni a výhledům do kraje. Využívají členitosti terénu k výstupům z jednotlivých podlaží, takže zákoutí zahrady se stávají přímou – velmi intimní – součástí bydlení. Přes výraznou členitost si stavba zachovává jasnou čitelnost, dokonce určitou strohost, která navazuje na nejlepší tradice funkcionalismu. Je však zahalena přívětivou slupkou dřevěného obkladu, který ji nejen přibližuje nejširšímu publiku, ale i posouvá z třicátých let do současného světa.

Čtyři podlaží rozdělují dům na jednotlivé funkční zóny: suterén se využívá jako sklepní prostor s garáží, ve vstupním podlaží mají své pokoje děti, je tu i relaxační prostor se saunou. Patro s hlavním obytným prostorem se velkou terasou otevírá k jihozápadu a na opačné straně od schodiště je odděleno soukromí rodičů s balkonem; nejvyšší podlaží je určeno klidné pracovně s terasou. Materiály použité na fasádě, cihly a dřevo, se promítají do interiéru, lícovými cihlami jsou obloženy některé stěny, dřevo se objevuje na podlahách i na stropech, kde viditelná dřevěná konstrukce svým perfektním zpracováním působí téměř jako výtvarné dílo.

Ve srovnání s jinými většími vilami se dům vyjímá svou neokázalostí a ukázněností, pevným řádem. Majitelé oceňují především jeho osobitou atmosféru vyplývající z dispozičního řešení, použitých materiálů a osazení v místě pro Prahu zcela atypickém – v sadu na konci obce, kde navazují už jen louky a pole. Nechce se jim nikam ani cestovat, je jim líto, že pro jiné povinnosti si nemohou dům užívat ještě víc.

Počet členů rodiny: 5

Podlahová plocha: 450 m²

Konstrukce: betonové tvárnice, Ytong, stropy dřevěné trámové v kombinaci s betonovou deskou

Použité materiály: dřevo, lícové zdivo, omítka, kámen, beton

Způsob vytápění: plyn kotel, podlahové topení

Generální dodavatel: HOSS, a.s, Benešov

Realizace: 2003

Věra Konečná

Připraveno pro publikaci České bydlení, Domy (Prostor – architektura, interiér, design, 2005)

Foto Ester Havlová

www.prostor-ad.cz