Vila s Fontánou

22.11.2021 Individuální bydlení, Rekonstrukce, Rodinné domy

Jan Mach, Jan Vondrák, Lukáš Holub / Mjölk architekti
/ Prvorepublikový víkendový dům byl zatížen nánosy, které se na něj v průběhu let nalepily, jeho jiskra byla dávno pryč. Dnes už vila opět září.

*

Koncept přestavby
Architektonické řešení je založeno na očištění stávajícího rodinného domu od nevhodné přístavby garáže. Místo garáže je navržena jednoduchá hmota vstupu, která nenaruší charakter rodinné vily. Kryté stání se sjezdem na komunikaci je v projektu umístěno na hranici pozemku a je přístupné po nově upravované pěší cestě k hlavnímu vstupu do domu i na stávající terasu. Dále byla provedena rekonstrukce stávajícího oplocení v délce 47,5 m směrem do ulice. V interiéru rodinného domu jsou navrženy dispoziční změny, které vyžadovaly zvětšení některých otvorů v nosných stěnách, vybourání některých příček a zvětšení otvorů na fasádě směrem do zahrady. Charakter a hlavní hmota domu byla zachována. Návrh v exteriéru zahrnoval výměnu okenních výplní, zateplení objektu, novou omítku a novou střechu.

Materiálové a barevné řešení
Jednoduchost návrhu se promítá i do materiálového a barevného řešení. Materiály použité na původním objektu byly pouze obměněny za nové. Střecha i fasáda mají obdobný charakter jako před začátkem rekonstrukce. Fasáda byla zateplena a došlo k výměně okenních výplní.

Dispoziční a provozní řešení
Rodinný dům je navržen pro 4 osoby, tomu odpovídá i jednoduché dispoziční řešení. Vstup do objektu je ze severovýchodu od ulice. Vstup se zádveřím je hmotově oddělen od obytné části. Přes zádveří s vestavěnými skříněmi se vstupuje do haly se schodištěm do 2. NP, se vstupem do pokoje pro hosty, do kuchyně a do hlavní obytné části domu s výstupem na terasu. V 2. NP je navržen pokoj pro dvě děti, pracovna, hlavní ložnice s koupelnou a šatnou.

Materiály
cihla, dřevo, ocel, beton, sklo, pálená taška, epoxidové podlahy, keramická dlažba

Zastavěná plocha130 m2, užitná plocha 184,2 m2

 

Příběh stavby

Pachy jsou vjemy. Pokud se jedná o pachy příjemné, můžeme je nazývat vůněmi. Tyto vjemy lze získat pomocí čichových receptorů. Spojení několika specifických vůní dělá to, čemu se říká vůně domova. Pro Grétu byla
s domovem od malička spojená vůně zkaramelizovaného cukru a ovocných šťáv, která se prolínala odérem čerstvě zalitých kytek v zimní zahradě, kde se také ovocné koláče servírovaly. V neposlední řadě byla součástí vůně domova zatuchlina starého papíru průvodcovských knížek snad z celého světa. Ty tiše a bez hnutí snad desítky let spočívaly v knihovně v obýváku a připomínaly cesty tehdy ještě mladých rodičů do dnes již neexistujících států.

Klára otevřela okno a do ložnice se nahrnul ranní chladivý vzduch. Každé ráno takhle vstává a užívá si jejich dům, který už dávno není nově opravený. Dneska má Gréta dvacáté narozeniny. Petr jel pro kytku a na nádraží a Klára musí zatím rychle upéct borůvkový koláč, co má Gréta tak ráda. Kuchyni provoněla vůně kynutého těsta s drobenkou a z otevřené trouby unikaly obláčky sladkých chutí a připálené šťávy z borůvek, která přetekla z pekáče na dno trouby. Gréta je na cestě z Vídně, kde studuje vysokou. Cvakla branka,
a to znamená, že ti dva už jsou z letiště doma. „Kiliáne, slez dolů, ségra je tu!“ křikne na dorůstajícího týnejdžra Klára a letí ke dveřím. Ještě než stihne proběhnout chodbou, uvědomí si, že to Gréta vzala předem kolem fontány, aby mámu překvapila. Kufry bouchnou o dlažbu v zimní zahradě a ozve se: „Uf, konečně doma.“

Petr se podíval na pána, který svým vzhledem i chováním připomínal někoho z rodiny Kludských či Berousků. Urostlý chlapík s ležérně rozepnutou košilí
a bujarým prsním porostem se měl stát jejich partnerem při stavbě domu. Chlapík se oháněl slovníkem, který by někomu mohl dodat jistotu, že bude rekonstrukce „písofkejk“, ale Petr tenhle pocit neměl. Podivný mrazení v zátylku mu naznačovalo, že tahle stavba bude mít příběh.

Pavel dorazil na schůzku včas. Jeho ojetá Škoda Superb suverénně vymetla při průjezdu rozbitou vozovkou na Praze 5 pár děr a ohlásila kolemjdoucím, že už párkrát putovala napříč Evropou do slunného Chorvatska. To aby její posádka chytla trochu bronzu a nechala zezlátnout zatočené chlupy na hrudi pod středomořským sluncem. Být včas na schůzce s novými klienty je však věc absolutně nejpřednější, a tak auto přeskočí ještě několik nezáplatovaných pražských kráterů a zastavuje u místa domluveného setkání. Neformální prostředí s odérem cigaretové minulosti a kyselé pivní přítomnosti bude dobrým testem odvahy lidí, kteří se s Pavlem rozhodli stavět dům.

Kilián seběhl z pokoje dolů. V zimní zahradě se zastavil a koukal, jak se slunce odráží od hladiny fontány do stropu a hází desítky zlatavých prasátek. Venku bylo zase takové to vedro, co v létě sežehává trávníky a pomáhá místním zahrádkářům produkovat nejsladší jahody široko daleko. Ségra počká, pousmál se, přehoupl se přes žebřík a skočil kufra do ledové vody. Máma jen zvedla obočí a začala krájet koláč.

„Dobrý den, Jakube a Honzo. Děkujeme, že jste za námi dorazili z Liberce
a mohli jsme Vás osobně poznat. Zasíláme slíbené plány (viz. příloha) a ještě krátký souhrn naší situace,“ bylo napsáno v doručeném e-mailu. Já ale nejsem Jakub, posteskl si Lukáš a ještě jednou proletěl očima popletený úvod zprávy. Bylo půl páté odpoledne, slunce pálilo do olovově šedivých závěsů a za letu nekompromisně sušilo všechny oblbnuté mouchy, které se dostaly do pekla mezi oknem a závěsem. Klimatizace hučela naplno a studiem se vznášela ta typická vůně kafe, která se míchala s pachem cigaret a klimatizace. Kdyby někdo chtěl udělat parfém Mjölk, jeho tělo by se skládalo právě z těchto ingrediencí.

Vila s fontánou je zrekonstruovaný prvorepublikový víkendový dům. Když jsme ho poprvé viděli, nevypadal jako dnes. Byl zatížen nánosy, které se na něj v průběhu let nalepily, a jeho prvorepubliková jiskra byla dávno pryč. Dnes už vila opět září. Statné borovice se rozpínají nad její střechou a stříbrné praporky světla se odrážejí od vodní hladiny do zimní zahrady s fíkusem. Z dálky je slyšet projíždějící vlak a sem tam zavane vůně řeky, která se proplétá údolím nedaleko od domu.

Autorská zpráva
Foto
BoysPlayNice, www.boysplaynice.com